Upala krajnika se medicinski naziva angina ili tonzilitis. Krajnici su zapravo limfne žlijezde koje se nalaze i s lijeve i s desne strane grla, iza i iznad jezika. Upaljeni krajnici utječu na imunološki sustav. Upala krajnika pojavljuje se kao bolna ili gnojna upala grla uzrokovana djelovanjem bakterijske ili virusne infekcije. Kada dođe do upale krajnika, mandule trenutno nisu više sposobne obavljati svoju obrambenu ulogu protiv raznih mikroorganizama te mandule postaju samo žarište upale.
Akutna upala krajnika
Kronična upala krajnika
Kronična upala krajnika smatra se lakšim oblikom upale od akutne upale krajnika.
Ostali simptomi: Na zaraženim krajnicima ili mandulama može se primijetiti tanak sloj sluzi svijetle boje (obično bijele).
Limfno tkivo koje nama nije vidljivo, nalazi se na stražnjoj stjenci grla, iza nosnih šupljina. Treći krajnik nema ništa drugačiju ulogu od ostala dva koja se nalaze s obje strane grla. No međutim, ako dođe do upale i trećeg krajnika može doći do pojavljivanja smetnji kod disanja te vrlo često dolazi do akutne upale uha zbog disfunkcije Eustahijeve tube.
Upala krajnika
Smetnje pri disanju ukoliko nastanu mogu uzrokovati kroničnu upalu sinusa te bronhitis. Isto tako smetnje pri disanju mogu uzrokovati hrkanje za vrijeme kada spavate.
Simptomi upaljene treće mandule:
Liječnici obično dijagnosticiraju upalu krajnika samo na osnovi fizikalnog pregleda tj opipavanja linfnih žlijezda, osim toga liječnici obave pretragu kulture brisa grla da točno utvrde o čemu se radi. Tijekom pregleda, vjerojatno na samom početku pregleda, liječnik će kao instrument kojim će utvrditi stanje pacijenta koristiti spatulu za jezik kojom će lagano jezik pritisnuti prema dolje da bi imao čist pogled na grlo i utvrdi postoji li crvenilo i gnoj na krajnicima. Nakon toga liječnik će medicinskim štapićem proći po stražnjoj strani grla u svrhu utvrđivanja prisutnosti bakterija. Uzorak na štapiću se zatim šalje na analizu u medicinski laboratorij. Kada se dobe rezultati analize, oni se natrag šalju liječniku te on na temelju tih nalaza određuje način liječenja.
Upale krajnika koje su uzrokovane bakterijskim infekcijama liječe se vrlo često antibioticima (često penicilinom). Penicilin u ulozi antibiotika se unosi u organizam oralnom ili venskom primjenom.
Upale krajnika uzrokovane virusnim infekcijama liječe se na način da se provode mjere koje smanjuju i olakšavaju simptome.
S upalom krajnika se također možemo boriti pomoću narodnih lijekova koristeći razne biljke i sjemenke.
Donosimo vam par narodnih recepata i nadamo se da će vam pomoći!
Važno redovno prati ruke i pokazati djeci kako se temeljito peru ruke. Koristite sapun i tekuću vodu. Ako je moguće, obrišite ruke ručnikom za jednokratnu upotrebu, kao što je papirnati ručnik. Pored toga, naučite djecu da pokrivaju usta kad kašlju ili kišu. I ako dijete ima tonzilitis, pazite da nitko drugi ne koristi njegovu čašu i pribor za jelo. Perite ih temeljito u vrućoj vodi sa sredstvom za pranje posuđa ili u stroju za pranje posuđa.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…