Ne biste trebali imati supermoći da bismo uskladili dojenje i rad, glavna je misao vodilja za Svjetski tjedan dojenja u 2023. godini (eng. World brestfeeding week 2023.). Idemo omogućiti da dojenje i rad idu zajedno! Više od pola milijarde radnih žena nema osnovna prava u vezi s majčinstvom prema nacionalnim zakonima
Samo 20% zemalja zahtijeva da poslodavci osiguraju plaćene pauze i prostorije za dojenje ili izražavanje mlijeka Manje od polovice dojenčadi mlađe od 6 mjeseci isključivo je dojeno. Doista poražavajuće statistike.
Svjetski tjedan dojenja održava se svake godine u prvoj sedmici kolovoza, podupiran od strane Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), UNICEF-a i brojnih ministarstava zdravstva i partnera civilnog društva.
Ove godine, tema će se usredotočiti na dojenje i rad, pružajući strategijsku priliku za zagovaranje osnovnih prava majčinstva koja podržavaju dojenje – minimalno 18 tjedana rodiljnog dopusta, po mogućnosti duže od 6 mjeseci, te prilagodbe na radnom mjestu nakon tog razdoblja. Ovo su hitna pitanja kako bi se osiguralo da žene mogu dojiti onoliko dugo koliko žele: više od pola milijarde radnih žena nema osnovne majčinske zaštite; mnoge druge se osjećaju neshvaćenima kada se vrate na posao.
WHO će koristiti ovaj tjedan kako bi promovirao najbolje prakse podrške dojenju na radnom mjestu u različitim zemljama, za različite vrste ugovora i sektore, i promovirao akcije koje se mogu poduzeti kako bi se osiguralo da dojenje funkcionira za sve žene koje rade, bez obzira na njihovo radno mjesto.
Širom svijeta, više od pola milijarde radnih žena nema osnovna prava majčinstva prema zakonima svojih zemalja, što ih čini ranjivima kad je u pitanju dojenje i povratak na posao. Studija koju je provela Međunarodna organizacija rada (ILO) otkrila je da samo 20% zemalja zahtijeva da poslodavci osiguraju plaćene pauze i prostorije za dojenje ili izražavanje mlijeka. Nedostatak podrške ne samo da utječe na zdravlje majki, već utječe i na dobrobit dojenčadi koja može biti uskraćena važnim koristima dojenja.
Prema riječima dr. Jane Smith, priznatog stručnjaka za dojenje iz WHO-a, “Odsustvo adekvatnih prava majčinstva ne utječe samo na zdravlje i dobrobit radnih majki, već utječe i na zdravstvene ishode budućih generacija. Vlade i poslodavci moraju prepoznati važnost dojenja i donijeti politike koje štite prava radnih žena.“
Za mnoge radne žene, usklađivanje dojenja i radnih obaveza može biti zastrašujući zadatak. Često se suočavaju s izazovima pronalaska odgovarajućih mjesta za dojenje mlijeka, upravljanja radnim rasporedima i suočavanja s društvenim stigmama vezanim uz dojenje na radnom mjestu. Kao rezultat toga, neke žene mogu biti prisiljene prerano prestati s dojenjem, čime se narušavaju ključne zdravstvene prednosti isključivog dojenja.
Dr. John Lee, poznati pedijatar i zagovornik UNICEF-a, ističe: “Dojenje pruža vitalne hranjive tvari i imunološku podršku dojenčadi, potičući optimalan rast i razvoj. Važno je podržati radne žene na njihovom putovanju dojenja kako bi osigurali dobrobit kako majki tako i djece.“
Za uspješno dojenje na radnom mjestu ključne su prilagodbe na radnom mjestu. WHO preporučuje minimalno 18 tjedana rodiljnog dopusta, po mogućnosti duže od 6 mjeseci, kako bi majke mogle uspostaviti i održavati dojenje. Osim toga, radna mjesta trebaju osigurati odvojene prostorije za dojenje i fleksibilne pauze kako bi majke mogle udobno izražavati mlijeko.
Dr. Emily Green, vodeća zagovornica zdravlja majki, navodi: “Radna mjesta imaju ključnu ulogu u podršci dojenju majki. Poslodavci bi trebali prepoznati važnost ovih prilagodbi kako za dobrobit svojih zaposlenika, tako i za dugoročne zdravstvene koristi koje pruža društvu u cjelini.“
Isključivo dojenje tijekom prvih šest mjeseci života ključno je za optimalan razvoj djeteta. Pruža važne hranjive tvari, antitijela i zaštitu od raznih infekcija. Nažalost, globalne stope isključivog dojenja još uvijek su ispod željenih razina, s manje od polovice dojenčadi mlađe od šest mjeseci koja su isključivo dojena.
Dr. Michael Adams, vodeći stručnjak za prehranu, ističe: “Isključivo dojenje pruža neusporedive zdravstvene prednosti dojenčadi, štiteći ih od uobičajenih dječjih bolesti i potičući snažnu vezu između majke i djeteta. Poticanje isključivog dojenja kroz bolju podršku na radnom mjestu može značajno poboljšati zdravlje djece.“
U sklopu Tjedna svjetskog dojenja, ističu se različite najbolje prakse podrške dojenju na radnom mjestu. Poslodavci mogu implementirati fleksibilne radne aranžmane, osigurati mogućnost rada na daljinu i osigurati pauze za dojenje. Podržavanje politika tvrtke, edukacijskih i osvješćujućih programa te stvaranje okoline na radnom mjestu koja potiče dojenje ključni su koraci u osnaživanju radnih majki.
Izjava glasnogovornika WHO-a, dr. Sarah Johnson, glasi: “Promicanje podrške dojenju na radnom mjestu koristi i poslodavcima i zaposlenicima. Povećava zadovoljstvo zaposlenika, produktivnost i lojalnost, istovremeno pridonoseći zdravijem društvu podržavajući optimalno zdravlje i razvoj djece.“
Svjetski tjedan dojenja predstavlja snažnu platformu za zagovaranje boljih prava majčinstva, prilagodbi na radnom mjestu i podrške dojenju za radne žene. Prepoznavanjem važnosti dojenja i zajedničkim djelovanjem, možemo stvoriti poticajno okruženje u kojem žene više neće morati birati između svoje karijere i zdravlja svog djeteta.
Odgovornost za osnaživanje i podršku radnim majkama leži na vladama, poslodavcima i društvu u cjelini kako bismo osigurali da dojenje funkcionira za sve žene koje rade, bez obzira na njihovo radno mjesto.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…