Zbog čega je tako? Razlog tome je taj što vrlo mala djeca ne znaju disati na usta. Začepljen nos postaje glavni uzrok plača, nemirnog sna ili problema s hranjenjem i kod dojene djece i kod djece hranjene na bočicu.
Zbog smetnji disanja kod malog djeteta uzrokovanog začepljenim nosom i nakupljanjem sluzi u gornjih dišnim putovima javlja se i kašalj raznog intenziteta te učestalosti napada kašlja. Budući da upala sluznice zahvaća i ždrijelo i glasnice, glas se također mijenja te poprima promukli prizvuk.
Vrijeme trajanja prehlade kod djece može varirati, no prehlada obično prestaje u potpunosti nakon tjedan dana. Ukoliko je imunološki sustav djeteta nezreo, pogotovo ako se radi o malom djetetu, prehlada može prerasti u neka druga upalna stanja najčešće vezana za gornje ili donje dišne putove ili pak upale srednjeg uha.
Mastoidna kost, bubnjište i Eustahijeva tuba prostori su koji međusobno komuniciraju, a povezani su i sa ždrijelom. Bilo kakve promjene u jednom od tih prostora izazivaju promjene i u drugima. Kod prehlade ili upale grla, virusi i bakterije kroz Eustahijevu tubu prodiru u šupljinu srednjega uha. Eustahijeva tuba otekne i začepi se. Uz bakterijske infekcije u šupljini srednjega uha može se stvoriti i gnoj. Dojenčad i mala djeca podložnija su upalama srednjeg uha jer je Eustahijeva tuba u njih kraća i šira, pa virusi i bakterije lakše prodiru iz nosa i grla u srednje uho. Osim toga u toj su dobi uvećane vegetacije (treća mandula), koje mogu zatvoriti Eustahijevu tubu, što ima za posljedicu stvaranje negativnog tlaka u srednjem uhu i upale srednjega uha.
Odlazak liječniku je nužan u slučaju male djece, pogotovo djece mlađe od tri mjeseca. Ako prehladu prati jak kašalj, povišena tjelesna temperatura ili komplikacije u vidu upala uha odnosno donjih dišnih putova, također treba potražiti savjet pedijatra.
S obzirom da je prehlada najčešće virusnog podrijetla, lijeka za nju nema. Stoga liječenje prehlade podrazumijeva olakšavanje simptoma, pogotovo maloj djeci.
Unutarnju površinu nosa oblaže respiratorni epitel s trepetljikama u kojem se nalaze žlijezde koje proizvode sekret koji vlaži udahnuti zrak, a sudjeluje i u njegovoj filtraciji. Iz navedenog proizlazi kako je preporučljivo udisanje zraka kroz nos, a ne na usta. Osim spomenutih funkcija, nos služi i kao imunološka zapreka vanjskim antigenima. Veliki broj stranih čestica najprije ulazi u organizam kroz nos te je stoga imunološki sustav nosa vrlo razvijen.
Unutar samog epitela nosne sluznice nalazi se veća količina sekretornog imunoglobulina (IgA), koji reagira na specifične antigene, ali i lizozim, interferon y i ostali nositelji nespecifične imunosti. Plazma stanice, koje proizvode sekretorni IgA (s-IgA) u sluznici, zatim T i B-limfociti te makrofagi čine poseban sustav limfatičkog tkiva koji je odgovoran za zaštitu cjelokupne sluznice gornjih dišnih putova. Kod nedovoljne vlažnosti zraka sluznica se ubrzano isušuje i njezina je obrambena uloga smanjena. Upravo je u tim uvjetima povećana mogućnost razvitka prehlade i sličnih bolesti dišnog sustava.
Izvor: bebe.hr
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…