U slučaju proljeva trebate uzimati dosta tekućine koja sadrži elektrolite, jer u suprotnom može doći i do dehidracije.
Također, da bi se zaustavio proljev, danas postoje mnogi lijekovi koji su jako djelotvorni, ali u obzir dolaze lijekovi protiv proljeva, kod proljeva koji ne sadrži krv u bolesnika bez znakova sistemske toksičnosti.
Zbog čega su tekućina tako važne? Naime, kod teškog proljeva je za ispravljanje dehidracije, neravnoteže elektrolita i acidoze potrebno nadomještanje tekućine i elektrolita.
Obično su potrebne otopine za parenteralnu primjenu koje sadrže NaCl, KCl i glukozu. Ako je razina HCO3 u serumu manji od 15 mEq/L mogu biti indicirane soli za sprječavanje acidoze (Na laktat, acetat, HCO3). Ako proljev nije težak, a mučnina i povraćanje su minimalni, može se primijeniti peroralno otopina glukoze i elektrolita. Oralna i parenteralna primjena tekućina je ponekad istovremena, kad se mora nadoknaditi velika količina vode i elektrolita što je na primjer slučaj kod kolere.
Koji su to lijekovi protiv proljeva? Proljev je simptom. Kad je god to moguće, treba liječiti osnovnu bolest, no često je potrebno simptomatsko liječenje lijekovima protiv proljeva. Budući da oni mogu izazvati egzacerbaciju kolitisa uzrokovanog s C. difficile ili povećati vjerojatnost razvoja hemolitičnouremičnog sindroma kod infekcije s Escherichijom coli koja stvara Shiga toksin, ne smije ih se primjenjivati kod krvavog proljeva nepoznatog uzroka. Njihovu primjenu treba ograničiti na bolesnike s vodenastim proljevom, bez znakova sistemske toksičnosti. Međutim, malobrojni su dokazi koji bi opravdali postojeću zabrinutost o produljivanju ekskrecije mogućih bakterijskih patogena primjenom lijekova protiv proljeva.
Proljev možete ublažiti:
Loperamid u dozi od 2 do 4 mg po. 3 ili 4 puta dnevno (po mogućnosti 30 min prije obroka).
Difenoksilat u dozi od 2.5 do 5 mg po. 3 ili 4 puta dnevno.
Kodein fosfata u dozi od 15 do 30 mg po. 2 ili 3 puta dnevno.
Paregorik (kamforna tinktura opijuma) u dozi od 5 do 10 ml po. 1 do 4 puta dnevno.
Ostali postupci protiv proljeva: Psilij ili metilceluloza povećavaju količinu stolice. Premda se obično propisuju kod opstipacije, sredstva za povećanje količine u malim dozama zgušnjavaju stolicu. Kaolin, pectin i aktivirani atapulgit adsorbiraju tekućinu. Osmotski aktivne namirnice i stimulatorne lijekove treba izbjegavati.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…