Zanimljivo je da djeca imaju proljev mnogo češće nego odrasli. Proljev kod djece možemo zaustaviti ako koristimo prirodni lijek, s tim da pazimo da proljev ne traje duže od tjedan dana. Proljev je pojava kada se tijelo oslobađa od bakterija, a većinom proljev traje par dana, do najduže jednog tjedna. Moguće je naravno da traje i dulje od jednog tjedna, a u tom se slučaju savjetuje da posjetite liječnika koji će uraditi pregled i propisati terapiju.
Proljev kod djece može biti uzrokovan raznim faktorima, pa tako i trajanje ovisi o uzroku. Nekada nije moguće proljev zaustaviti kod kuće, prirodnim ili kućnim liječenjem, pa je važno dijete odvesti u medicinsku ustanovu, da liječnik obavi pregled i odredi terapiju. Naime, djeca su sklona brzoj dehidraciji, pa je važno reagirati na vrijeme.
Dehidracija kod djece brzo nastupa, posebno u slučaju kada dijete ima proljev i povraćanje.
Proljev kod djece može se uočiti jer je praćen simptomima poput: groznice, mučnine i povraćanja, djeca imaju grčeve i naposljetku dehidriraju.
Baš kao što i odrasli oslabe, tako i djeca koja imaju proljev najčešće imaju i manje energije. Pojave se i prvi znakovi dehidracije, pa možete kod djeteta uočiti da ima suhe oči, te suha ili ljepljiva usta.
U slučaju da primijetite neki od ovih simptoma, svakako posjetite liječnika:
Važno je djetetu nadoknaditi izgubljenu tekućinu. Za vrijeme proljeva, i mučnine u trbuhu, mališani rijetko hoće da jedu i piju. Na vama je da se potrudite djetetu dati odgovarajuću količinu tekućine, najbolje svakih 30-60minuta po malo. Napravite neki čaj (čaj protiv proljeva kod djece), lagano ga zasladite medom i nagovorite da ga lagano pije. Nemojte dijete nagovarati da popije sve od jedanput, posebno ako povraća, jer će tako sve povratiti i opet će organizam biti dehidriran.
U slučaju da dijete povraća, najbolje je nagovarati ga da pije gutljaj po gutljaj tekućine, ali redovno, u odgovarajućim razmacima.
Pileća juha će im prijati, jer u sebi sadrži važne minerale, i naravno tekućinu koja im je potrebna.
Ukoliko dijete još uvijek doji, a ima proljev, nemojte prestati sa dojenjem. Pustite neka doji, jer kroz majčino mlijeko dijete može nadomjestiti sve izgubljene hranjive tvari.
Ako proljev lagano prolazi, i dijete dobije dovoljno snage da se normalno hrani, u njegov jelovnik ubacite banane, piletinu, tjesteninu, rižu i žitarice. Neko vrijeme i nakon proljeva izbjegavajte djetetu davati mliječne proizvode i prženu hranu.
Prirodni lijek za proljev kod djece koristite ako ste sigurni da može pomoći. Ukoliko mislite da je stvar ozbiljnija, predlažemo da svakako zatražite pregled kod liječnika i da provedete terapiju koju liječnik propiše.
U slučaju da je blagi proljev, koji je tek nastupio, možete pokušati neki prirodni lijek.
Avokado može pomoći djetetu protiv proljeva. Nije nam na žalost uvijek pri ruci, i okusom neće odgovarati svakom djetetu, ali ako ste u prilici pokušajte sa avokadom. Ako se uz proljev pojave i grčevi, djetetu dajte svježi sok ili čaj od mente s malo limunovog soka, zaslađen medom. Čaj djetetu dajte 3 puta dnevno.
Ako dijete pored proljeva ima i probleme s plinovima, ujutro mu dajte svježi sok od rajčice s prstohvatom soli i papra.
Nekoliko puta na dan djetetu možete dati pire od jabuke, začinjen s malo cimeta i meda.
Čaj od lista dunje još je jedan prirodni lijek koji bi mogao pomoći. Nemojte zaslađivati ovaj čaj.
Nogometni klub FC St. Pauli, poznat po svojoj antifašističkoj i progresivnoj filozofiji, suočio se s…
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…