Sada ćemo čičak upoznati kao ljekovitu biljku, koja ima veliku primjenu u narodnoj medicini. Kada spominjemo čičak kao prirodni lijek, najčešće mislimo na korijen biljke, čaj od čička, prirodno ulje ili sok.
U nastavku ćemo pobliže opisati djelovanje čička, pripremu ljekovitih preparata i njihovo djelovanje na naše zdravlje.
Čičak je dvogodišnja biljka koja ima dugačak, sivo-smeđi, vretenasti korijen. U prvoj godini pojavljuju se veliki prizemni listovi s peteljkama i nepravilna srcolikog oblika. Tijekom rasta u drugoj godini, na biljci se razvija stabljika visine oko jednog metra. Listovi su sve manji idući prema vrhu stabljike. Cvate u glavicama s grimiznocrvenim cjevastim, gusto zbijenim cvjetićima, što imaju kukice pomoću kojih lako prianjaju za odjeću. Zbog tih kukica je tako prepoznatljiv.
Čičak se dugo koristi kao lijek, još iz davnih vremena, a moderna istraživanja potvrdila su njegova ljekovita svojstva. Prema rezultatima istraživanja, svaki dio biljke je ljekovit, ali na različite načine i protiv različitih tegoba.
Samo neke koristi od čička su jačanje imuniteta, prevencija od gripe, raznih infekcija i alergija. Pored toga, čičak pospješuje znojenje, a time i detoksikaciju organizma putem kože. Alternativna medicina često koristi obloge od čička, jer se njima dosta efikasno liječe kožni problemi poput nečiste kože, modrica, osipa, gnojnih rana, ogrebotina, akni, ekcema i lišaja.
Detoksikacijski učinak ove biljke je također jako istaknut. Čičak pomaže u pročišćavanju krvi, prevenira i liječi anemiju, a prema najnovijim istraživanjima djelotvoran je i u liječenju leukemije. Zahvaljujući inulinu u svom sastavu, čičak je od velike pomoći u regulaciji razine šećera u krvi pa se dijabetičarima preporučuje svakodnevna konzumacija tinkture od čička.
Sirup od korijena i sjemenki čička je jako dobar jer čuva zdravlje usne šupljine i dišnog sustava. Ovo je biljka koja potiče apetit, ublažava nadutost i zatvor. Pored svega spomenutog, čičak će pomoći u probavi te smiriti nervozu crijeva.
Ova neugledna biljka sprječava razne bolesti jetara, pomaže regeneraciju tog organa i stimulira izlučivanje žuči. Čičak pomaže u eliminiranju bubrežnog i mokraćnog pijeska te kamenca. Blagotvorno djeluje kod bolnih zglobova, gihta, artritisa i reume. U tom slučaju primjenjuju se oblozi ili čaj od sjemenki čička. Ulje od čička dobro je poznato po svojim umirujućim svojstvima i djelotvornosti kod nesanice, nemira, napetosti, razdražljivosti i nervoze.
Čičak jača imunitet, čisti organizam, regenerira tkiva, liječi akne, ekceme i lišajeve. Poznato je da dobro djeluje u reguliranju šećer u krvi, liječi anemiju, čuva zdravlje usne šupljine i poboljšava zdravlje dišnog sustava. Prirodni je lijek protiv bolnih zglobova, poboljšava probavu, štiti od bolesti jetre i pomaže u eliminaciji bubrežnog kamenca. Smirit će nervozu, poboljšati stanje kose i vlasišta, a može biti dobra pomoć prilikom liječenja leukemije i dijabetesa.
Čaj od čička pokazao se odličnim za pročišćavanje krvi, ublažavanje reumatskih tegoba te liječenje veneričnih bolesti. Čaj od sjemena biljke izvrstan je diuretik te odličan saveznik u prevenciji bubrežnih kamenaca i regulaciji menstruacije. Čaj od mladog lišća ublažava nadutost te pomaže kod katara želuca. Dakle, uzmite čaj od dijelova biljke koji vama najbolje odgovara.
Savjetujemo da čaj kupite u biljnoj ljekarni i da uz dogovor sa liječnikom krenete sa terapijom. Nemojte čaj od čička piti na svoju ruku, a trudnice ga trebaju izbjegavati u potpunosti.
Čaj se kuha vrlo jednostavno. Dovoljno je da u litru vode stavite jušnu žlicu čaja, prokuhate dok voda proključa i onda ostavite 10-tak minuta. Možete ga zasladiti medom i piti jednu šalicu tri puta dnevno, pola sata prije jela. Čaj od čička se pije 3-4 tjedna i potom se radi pauza od 7 do 10 dana.
Ovaj prirodni sok liječi bolesna jetra i potiče izlučivanje žuči. Sok od korijena posebno je djelotvoran u čišćenju kože. Jako je djelotvoran u liječenju čireva, akni i lišajeva te zacjeljivanju rana, ogrebotina i opeklina.
Čičkov korijen pročišćava organizam, pospješuje izlučivanje mokraće i znoja. Često se koristi za liječenje veneričnih bolesti, čireva, gihta, zastarjelih reumatskih bolesti, vodene bolesti i trovanja živom. Ovo zaista mnogo govori o njegovom detoksikacijskom učinku.
Osim korijena, spomenuli smo već i list biljke. Čaj od mladog lišća koristi se u liječenju katara želuca i nadutosti, a dobro je sredstvo i protiv raznih osipa, gnojnih rana i ranica u ustima.
Za kraj, još jednom u kratkim crtama da spomenemo sjemenke čička. Sjeme čička učinkovito je sredstvo protiv peruti i opadanja kose. Od sjemenki se radi čičkovo ulje koje liječi mnoge zdravstvene probleme. Ljekovito čičkovo ulje dobivamo iz sjemena i na glasu je kao rješenje za mnoge zdravstvene probleme. Poznato je po svojim antioksidacijskim i protuupalnim svojstvima. Nezaobilazan je dio kozmetičke industrije, a osobito je čest sastojak krema za njegu kože te losiona za kosu.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…