Angelika raste na močvarnim mjestima, šumskim čistinama, livadnim guštarama dolina i brda, a ponekad se nađe i u vrtovima.
To je krupna, do 2 m visoka, uspravna i zeljasta dvogodišnja biljka. Korijen joj je mesnat i krupan podanak, s mnogo dugih korjenčića. Stabljika, pri zemlji oko 6 cm široka, okrugla je, šuplja i crvenkasta, na vrhu razgranata. Listovi su veliki, jajoliki, triput razdijeljeni, na rubu nazubljeni, a pri dnu obuhvaćaju stabljiku. Imaju šuplje peteljke. Blijedi žućkasto-zelenkasti cvjetići čine krupne štitaste cvatove na vrhovima grana. Plod je oko 7 mm dugačko, jajoliko, plosnato, krilasto zrno, žućkaste boje. Biljka cvate u srpnju i kolovozu. Ima ugodan miris, sličan vaniliji ili mošusu, i slatkasto-ljuti okus.
U korijenu ima 0,30%-1% eteričnog ulja, oko 6% smole, pektina, tanina, citosterola, kumarina, angelicina, jabučne i angelične kiseline i još nekih tvari. U plodu ima 0,5-1 % eteričnog ulja, oko 16% masnog ulja, kumarina i felandrena.
Beremo je prve godine od svibnja do rujna, i to mladice bez cvatova, a od kolovoza do rujna štitovi sa zrelim plodovima, koje treba odmah rasprostrti i osušiti; rizom se može vaditi već prve godine, prije nego što otpadne lišće, ali se obično vadi u jesen druge ili u proljeće treće godine. Za lijek se upotrebljava korijen, stabljika, lišće i sjeme. Iz svježe narezanog korijena curi mliječni sok.
Čaj od angelike ublažava tegobe izazvane migrenom, smiruje živce i sprječava znojenje. Za pojačano djelovanje, u čaj se može dodati biljka sirištara, a u slučaju opstipacije krkavina.
Anđelika je biljka koja je dobar digestiv. Ima izražen gorak okus, koji zajedno sa eteričnim uljima stimulira probavni sustav i potiče apetit. Može se koristiti kod oporavka od anoreksije, kao i od oporavka od malaksalosti. Upotrebljava se u slučaju reume, menstrualnih tegoba, gubitka teka, osjećaja težine, lakih želučano crijevnih grčeva te bolesti jetre i žuči.
Ekstrakt korijena može ublažiti bolove u leđima te bolove kod gihta.
Anđelika je i ekspetorans, a to znači da potiče izlučivanje sluzi iz dišnih organa. Sadrži ulja koja djeluju protuupalno i suzbijaju infekcije, pa se koristi za suzbijanje prsnih infekcija, pleuritisa, a pomaže i kod bronhitisa i upale pluća.
Osthol je spoj kojeg sadrži anđelika, a koji je učinkovit u sprječavanju zgrušavanja krvi, pa postoji mogućnost upotrebe anđelike u liječenju tromboze.
Tijekom posljednjeg desetljeća, slovenska online kasino industrija je doživjela značajan rast transformirajući se iz tržišne…
Tema cijena ulaznica za Svjetsko prvenstvo u rukometu ponovno je aktualizirana, posebno u kontekstu usporedbe…
Dukan dijeta je kontroverzna i složena dijeta s niskim udjelom kalorija, ugljikohidrata i masti, ali…
Bavljenje sportom nije samo aktivnost koja pridonosi tjelesnom zdravlju; to je također prilika za razvoj…
Petak na 53. izdanju Kutije šibica donosi pravu nogometnu poslasticu. Na rasporedu je sedam utakmica…
Osnovni obrasci kretanja su klasifikacije vježbi koje predstavljaju temelj za odabir vježbi u treningu. Osnovni…