Categories: Savjeti i Trikovi

Koliko je važna intimna higijena kod žena?

Gotovo sve žene, prije ili kasnije, imaju problema s upalom rodnice, a 20% njih imaju smetnje izazvane upalom mokraćnog mjehura. No, ti se problemi uvelike mogu spriječiti s nekoliko jednostavnih pravila higijene.

Koja su to pravila? Prvo pravilo intimne higijene je pranje dva puta dnevno, odnosno ujutro i navečer, fiziološki neutralnim sapunom. Bolji su tekući proizvodi s dozatorom, jer je manja opasnost od zagađenja klicama.

Vrlo je važno da sapun ima pH, oznaka za stupanj kiselosti, sličan onom u rodnici, odnosno od 3,8 do 4,5, jer tada neće doći do promjena bakteriološke flore vagine, koja je obrambena barijera protiv napada mikroorganizama.

Svakodnevnom upotrebom žena se štiti od neugodnog iscjetka, osjeća se čistom i sigurnom. Takav se sapun posebno preporučuje u trudnoći i babinjama, za vrijeme i poslije menstruacije, te u starijoj dobi, kad žena ima nedostatak hormona.

Sapuni s kiselijim pH, oko 3, ili oni s lužnatijim, iznad 6, mogu se koristiti samo kraće vrijeme u slučaju bakterijskih ili gljivičnih infekcija. Zabranjena su unutarnja ispiranja, osim po preporuci liječnika, u slučaju liječenja određenih smetnji. Ispiranjem mikroorganizmi mogu ući dublje rodnicu, otvarajući time mogućnost infekcije.

U dane menstrualnog krvarenja žena se mora prati češće, jer je krv izvrsna podloga za razvoj mikroorganizama.

Prije nego što promijeni uložak, posebice tampon bez aplikatora, žena uvijek mora oprati ruke. Uložak nikad ne držati više od tri-četiri sata. Noću se nikad ne smiju koristiti tamponi. U trudnoći zbog hormonskih promjena, kao i u menopauzi i zbog kontracepcijske pilule, pH rodnice postaje manje kiseo, što znači da je povećana mogućnost gljivičnih infekcija. U trudnoći je mogućnost infekcije Candidom veća za 30 posto.

Da bi se spriječile smetnje, treba se češće prati. U nekim slučajevima, posebice kod nadraženosti i žeženja, preporučuje se sapun sa pH malo kiselijim od onog u vagini, oko 3.

Trenje izazvano sintetičkim donjim rubljem ili suviše tijesnim hlačama, može izazvati upalu, koja pogoduje bakterijskim ili gljivičnim infekcijama. Dakle, treba nositi samo rublje od pamuka ili lana, koje omogućuje da koža diše, te komotnu odjeću.

Ručnici za brisanje intimnih dijelova moraju biti osobni. Najbolji su laneni ili pamučni, ne suviše debeli, koji se brzo suše i ne stvaraju plodno tlo za gljivice i bakterije. Treba ih često mijenjati.

S N

Recent Posts

Kultni horor filmovi koje ne smijete propustiti (pt. 1)

Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…

4 dana ago

Stipe Miočić: Biografija legende koja se oprostila od oktogona

Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…

5 dana ago

Casablanca Film (1942): Klasik koji prkosi vremenu

Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…

5 dana ago

Holistic fest: Najveći sajam holističkog zdravlja u Rijeci 16. i 17. studenog 2024.

Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…

1 tjedan ago

Celijakija: Razbijanje mitova i otkrivanje istine o životu bez glutena

Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…

2 tjedna ago

Slučaj Imane Khelif: Osvojila zlato na OI, a sada otkriveno da ima testise i XY kromosome

Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…

2 tjedna ago