Male, popucale kapilare i krvne žile na licu su jako česta pojava kod ljudi. Kapilare su mali i fini dio cirkulacijskog sustava koji povezuje vene i arterije. Kapilare su krhke i mogu lako popucati. Ovom prilikom ćemo pisati na temu, popucale kapilare na licu.
Medicinski se ta pojava naziva teleangiektazijom i do nje dolazi zbog povećanja i proširenja krvnih žila. Oštećene kapilare su izraženije oko nosa, obraza i usta.
Dok je za neke ovaj problem nasljedan, ispucale kapilare na licu također mogu nastati zbog ekstremnih vremenskih uvjeta, izloženosti štetnim ultraljubičastim (UV) zrakama sunca, ili zbog konzumiranja previše alkohola.
U nekim slučajevima, kihanje ili povraćanje može uzrokovati pucanje kapilara.
Iako pucanje ovih krvnih žila ili kapilara ne predstavlja nikakvu opasnost za zdravlje, one licu daju ružan crveni, zamrljani izgled. Postoje mnogi jednostavni i učinkoviti načini liječenja popucalih kapilara kod kuće. Ti lijekovi pomažu smanjiti proširenost kapilara i smanjuju crvenilo na licu.
Krenimo redom, jedan po jedan način da se riješite popucalih kapilara na licu.
Kako bi smanjili crvenilo i zamrljan izgled lica, možete primijeniti hladan oblog na zahvaćena područja.
Hladna temperatura pomaže sužavanju krvnih žila ispod kože, što smanjuje količinu dodatne krvi koja teče u tim žilama, što će pomoći da izgledaju tanje i normalnije. Samim time se smanjuje crvenilo nastalo pucanjem kapilara ili zbog bilo kojeg drugog razloga.
Zamotajte nekoliko kockica leda u tanki ručnik.
Nježno utrljavajte ovaj oblog po cijelom licu cca 1 minutu.
Odmorite se 10 minuta.
Ponovite još jednom ukoliko je potrebno.
Također možete napraviti hladan oblog od rashlađenog čaja od kamilice. Jednostavno rashladite čaj u hladnjaku na 20 minuta, a zatim umočite čisti ručnik u njega i stavite ga na lice na nekoliko minuta.
Oprez: Nemojte primjenjivati led direktno na kožu, jer može oštetiti stanice kože.
Aloe vera je još jedan dobar lijek koji se bavi liječenjem simptomima ispucanih kapilara na licu. Njegova protuupalna priroda može smanjiti crvenilo i otekline povezane s isprekidanim kapilarama.
Također, pomaže zadržati kožu hidratiziranom, što je važno za zdravlje kože i njenu ravnomjernu boju.
Masirajte lice sa svježim aloe vera gelom. Pričekajte 30 minuta, a zatim isperite lice. Učinite to jednom dnevno.
Izrežite list aloe vere po dužini i stavite u hladnjak na nekoliko sati. Nanesite ohlađen gel na oštećenu kožu. Učinite to jednom dnevno prije spavanja.
Lijeska može pomoći u borbi protiv crvenila na licu nastalog zbog ispucalih kapilara. Lijeska ima visoki udio tanina i hlapljivih ulja, pa čak i ima adstrigentno i protuupalno djelovanje. Ona pomaže stisnuti krvne žile ispod površine kože, što zauzvrat minimizira crvenilo.
Natopite vatu u malo ekstrakta lijeske.
Pomoću vate stavite ekstrakt na zahvaćena područja.
Pričekajte 10 minuta, zatim isperite kožu hladnom vodom.
Ponovite 2 ili 3 puta dnevno kroz nekoliko dana.
Također možete koristiti jabučni ocat kako bi ublažili izgled popucalih krvnih žila na licu. Sadrži anti-upalna svojstva koja pomažu u smanjenju crvenila kože uzrokovanog popucalim kapilarama.
Oprezno: Uvijek razrijedite jabučni ocat prije primjene na koži.
Razrijedite 1 žlicu sirovog nefiltriranog jabučnog octa sa 3 žlice vode. Namočite blazinicu u njoj i primijenite otopinu na oštećene kapilare na licu. Ostavite ga na licu do 15 minuta prije nego što ga isperete. Ponovite dva puta dnevno.
Također pomiješajte 2 žličice sirovog nefiltriranog jabučnog octa i 1 žličicu sirovog meda u 1 šalicu filtrirane vode. Pijte smjesu dva puta dnevno kako bi liječili krvne kapilare i iznutra.
I vitamin C i aminokiselina lizin su korisni za zdravlje kože. Uzimanje vitamina C i lizina može pomoći smanjiti pojavu popucalih krvnih žila na licu.
Vitamin C posebno pomaže u jačanju vaših krvnih žila. Studija objavljena 2013 u ARS magazinu (skraćeno za Antioxidant & Redox Signaling ) utvrdila je da vitamin C igra važnu ulogu u cirkulaciji i očuvanju zdravlja krvnih žila.
Kada je u kombinaciji s lizinom, vitamin C pomaže krvnim žilama zadržati svoju elastičnost i pomaže stvaranju kolagena na membrani krvnih žila.
Neke namirnice koje su bogate vitaminom C su naranče, kelj, crvena paprika, brokula, jagode, grejp i guava. Što se lizina tiče možete jesti hranu kao što su sir, puretina, riba, škampi, školjke, grah, grašak i leća.
Možete se odlučiti i za uzimanje suplemenata vitamina C i lizina, ali tek nakon savjetovanja sa svojim liječnikom kako bi se utvrdila ispravnu doza.
Također je važno uključiti i hranjive tvari poput cinka, selena, bakra i vitamina K u prehranu; manjak ovih može vas učiniti osjetljivijim na razvoj popucalih kapilara.
Arnika je korisna za liječenje popucalih kapilara. Budući da je prirodni anti-upalni agens, arnika pomaže smanjenju crvenila na licu. Ona također pomaže zadržati kožu hidratiziranom, što je važno za zdrav ton kože.
Pomiješajte ½ šalice kokosovog ulja i ¼ šalice suhih cvjetova arnike i stavite u staklenku.
Stavite poklopac i držite staklenku na sunčanom mjestu za 2 do 3 tjedna.
Procijedite tekućinu i odstranite cvjetove.
Nanesite ulje na oštećenu kožu i nježno umasirajte.
Koristite pripravak 2 ili 3 puta dnevno.
Peršin je još jedan dobar lijek za liječenje oštećenih krvnih žila na licu. Sadrži rutin, koji pomaže ojačati kapilare i zauzvrat smanjuje simptome slomljenih kapilara. Peršin također sadrži dobru količinu antioksidansa koji štite kožu od slobodnih radikala.
Kuhajte tri grančice peršina (sjeckanog) u 1 litri vode na par minuta.
Maknite posudu sa vatre, poklopite i pustite da odstoji 5 minuta.
Procijedite otopinu i dodajte po 1 kap eteričnog ulja od ruže i od nevena.
Dobro izmiješajte i stavite u hladnjak na 30 minuta.
Korištenjem pamučnih blazinica nanesite hladnu otopinu na zahvaćena područja.
Učinite to 2 ili 3 puta na dan.
Također, uključite peršin u prehranu.
Ono se također može koristiti za liječenje popucalih krvnih žila na licu. Njegova adstrigentno svojstva pomažu stisnuti krvne žile ispod površine kože, što zauzvrat smanjuje crvenilo na licu.
Također radi kao dobar hidratantni proizvod i pomaže u održavanju prirodne elastičnosti kože. Pomoću malo ovog grožđanog ulja masirajte lice kružnim pokretima u trajanju od 5 minuta. Ponovite 2 ili 3 puta na dan.
Alternativno, pomiješajte nekoliko kapi ovog ulja sa 1 žlicom tučenog maslaca. Držite ovu pastu na zahvaćenoj koži 15 do 20 minuta, a zatim ju isperite hladnom vodom. Učinite to dva puta dnevno.
Ova biljka također može pomoći smanjiti pojavu slomljenih kapilara na licu i poboljšati tonus kože. Ona poboljšava cirkulaciju krvi i sužava žile zbog svojih anti-upalnih i anti-elastazijskih djelovanja.
Ona također pomaže hidratizirati kožu, stvarajući svjetliji i ravnomjerniji ton kože.
Možete uzeti 100 mg dodataka bodljikave veprine 3 puta na dan. Međutim, važno je konzultirati svog liječnika prije početka uzimanja bilo kakvih suplmenata.
Oprez: Nemojte koristiti bodljikavu veprinu ako imate visok krvni tlak.
Divlji kesten se isto može koristiti za poboljšanje izgleda popucalih krvnih žila. Spoj koji se nalazi u divljem kestenu zove se escin i on potiče zdravlje krvnih žila i sprečava pucanje krvnih žila. Također, ima protuupalna svojstva i pomaže poboljšati cirkulaciju.
Pomiješajte jednake količine ekstrakt grožđano ulja i divljeg kestena. Nježno ga primijenite na lice i ostavite ga preko noći. Sljedećeg jutra, očistite lice vlažnom krpom ili isperite hladnom vodom. Ponovite na dnevnoj bazi.
Možete se odlučiti i za suplement od divljeg kestena. Najčešća doza je 300 mg dva puta dnevno. Međutim, konzultirajte svog liječnika prije uzimanja bilo kakvih dodataka prehrani.
Oprez: Trudnice ili dojilje ne smiju uzimati divlji kesten.
Za kraj par dobrih savjeta za vas. Za popucale kapilare na licu pročitajte savjete u nastavku.
Izbjegavajte previše energično pranje lica. Uvijek morate biti nježni dok perete ili sušite kožu lica. Zaštitite svoje lice ako dolazite u izravan dodir s izrazito hladnim ili vrlo vrućim zrakom.
Čuvajte termostat stabilnim kako bi spriječili povećanje ili pad temperature u svojoj kući. Nemojte koristiti pretjerano toplu vodu za pranje lica, jer to može biti jako štetno za osjetljivu kožu. Izbjegavajte izlaganje kože suncu i njegovim štetnim UV zrakama.
Kada izlazite van, ne zaboravite nanijeti kremu za sunčanje, bez obzira na vremenske uvjete vani. Izbjegavajte pijenje previše alkohola. To može povećati krvni tlak i uzrokovati širenje kapilara. Kreme bogate vitaminom A mogu biti korisne za smanjenje pojave slomljenih kapilara, jer mogu povećati količinu i kvalitetu kolagena u koži.
Prestanite pušiti. Štetne kemikalije u dimu mogu uvelike oštetiti vašu kožu. Jedite uravnoteženu prehranu koja sadrži više zdravog voća i povrća. Kožu također možete masirati uljem vitamina E 10 do 15 minuta dva puta dnevno.
Uvedite antikoagulanse u prehranu za borbu protiv krvnih ugrušaka, što može postati opasno. Namirnice bogate antikoagulansima su riba, orasi, cimet, kurkuma, đumbir, paprika, slatki korijen i crvena paprika. Uvijek izaberite odgovarajuću kozmetiku i proizvode za šminkanje za vašu kožu. Zaštitite svoju kožu od oštećenja iz okoliša.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…