Sveučilište Oxford, koje u suradnji s tvrtkom AstraZenece proizvodi novo cjepivo protiv koronavirusa, u stručnom časopisu Lancet objavilo je najnovije rezultate iz druge faze testiranja, a koji nam donose vrlo pozitivne signale.
Njihovo cjepivo je trenutno u trećoj fazi testiranja, ali svejedno zaostaje za “konkurencijom”, jer Pfizer Inc, Moderna i BioNTech su već ušli sami kraj završne faze testiranja svojih cjepiva. No, to ne obeshrabruje ljude koji rade na ovom cjepivu. Dapače.
Voditelj ovog istraživanja na Sveučilištu, profesor Andrew Pollard, istaknuo je kako ovo “nije nikakvo natjecanje“, te da će biti potrebno “više različitih cjepiva kako bi se zaštitila kompletna populacija“.
Dodao je kako je “apsolutno oduševljen prvim rezultatima“, ali da je još uvijek teško odgovoriti može li ovo cjepivo zaštititi ljude od virusa, jer još uvijek nema takvih službenih rezultata, koji će sigurno doći “prije Božića“.
Ono što je svakako istaknuo, a da je bitno za cijeli napredak u razvoju cjepiva, je da su rezultati kod starije populacije (56-60 i populacija starija od 70) bili vrlo slični rezultatima mlađe populacije testiranih (18-55).
To je odlična vijest jer znamo da je imunitet kod starijih osoba ranjiviji. Treća faza testiranja, koja je započela krajem osmog mjeseca, još uvijek traje. Kada ona završi, a rezultati budu odobreni od regulatora, cjepivo će se moći koristiti na ljudima diljem svijeta.
Dodajmo još kako tvrtka AstraZeneca ima potpisane ugovore s brojnim državama o opskrbi cjepivima diljem svijeta, a među ugovorenim stranama je i Europska unija. Logičnim se postavlja pitanje – hoćemo li u Hrvatskoj koristiti njihova cjepiva? Vrlo je vjerojatno da hoćemo.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…