Bosiljak se koristi protiv kašlja, nekih bubrežnih bolesti, glavobolje i depresije. Odličan je prirodni lijek i u slučaju prehlade, upale ušiju i bubne opne, ali i kao okrepljujuće sredstvo.
Ova ljekovita biljka ima karakterističan miris, zbog čega bosiljak znamo i kao začin. Porijeklom bosiljak dolazi iz Indije. U Europi se bosiljak pojavio 12. Stoljeću, kada ga donose svećenici.
Mnogi pisani, povijesni dokumenti, pokazuju da su za bosiljak znali još u drevnom Egiptu. Riječ bosiljak dolazi od grčke riječi bazilikon što znači kraljevski ili poštovanje starih kultura prema njegovom postojanju. Rimljani su ga poistovjećivali sa ljubavlju i odanošću, i vjerovali su da će muškarac zauvijek voljeti ženu od koje dobije grančicu bosiljka, dok su ga u Indiji njegovali kao simbol dobrodošlice.
Bosiljak daje poseban okus jelima. Također, ova biljka poboljšava probavu teške hrane i čuva hranu od kvarenja. Kulinari ga preporučuju kao dodatak jelima od krumpira, kukuruza, karfiola i plavog patlidžana. U mediteranskoj kuhinji predstavlja sastavni dio sosova i preljeva za jela sa tjesteninom. Sušeni bosiljak ima jači ukus od svježeg, pa ga treba dodavati u variva i razna druga jela od povrća, kao što je grašak i grah, ali i u salate i namaze.
Bosiljak ima široku upotrebu u medicini. Ljekovita biljka se koristi protiv kašlja, bubrežnih bolesti, glavobolje i depresije. Ako napravimo čaj od bosiljka, možemo, ublažiti menstrualne tegobe. Sok od lišća koristi se protiv prehlada, upale ušiju i bubne opne, ali i kao okrepljujuće sredstvo. Djelotvoran je i kod upala mokraćnih putova, za uklanjanje nesanice i ublažavanje nervoze. Bosiljak nam vraća izgubljeni apetit.
Kažu da je čaj od bosiljka posebno dobar za dojilje. Ovaj čaj pospješuje stvaranje mlijeka. Sprema se tako što se listovi osušene biljke preliju ključalom vodom i ostave da odstoje deset minuta. Ovaj napitak može da se pije svaki dan, ali nakon osam dana trebalo bi napraviti pauzu od dva tjedna.
Moderna istraživanja pokazala su da se svježim bosiljkom uspješno liječe bolni otečeni zglobovi, a prije svega oni zahvaćeni artritisom. Stručnjaci tvrde da listovi ove biljke slično djeluju kao diklofenak tablete. Eugenol koji bosiljku daje prepoznatljivu aromu, a ima ga najviše u azijskoj vrsti, ključni je sastojak koji djeluje protuupalno.
Zbog sedativnog djelovanja, jedino se ne preporučuje trudnicama u početku trudnoće, kao ni bebama mlađim od šest mjeseci.
Bosiljak ima snažna antioksidansna svojstva, koja štite organizam od oštećenja nastalih djelovanjem slobodnih radikala. Istovremeno, sprječavaju starenje stanica i nastanak pojedinih vrsta karcinoma. Beta-karoten koji se u organizmu pretvara u vitamin A predstavlja jedan od ključnih antioksidanasa, jer sprječava oksidaciju kolesterola u krvotoku, štiteći na taj način srce i krvne žile. Bosiljak jača i srčani mišić, djelujući preventivno protiv nastanka infarkta.
Slatkasto aromatični listovi bosiljka sadrže zavidne količine eteričnog ulja, tanin saponine i gorke materije. U eteričnom ulju ima estragola, linalola, cineola i drugih antiseptičkih sastojaka koji uništavaju štetne bakterije u hrani, sprečavajući njihovo razmnožavanje. Zbog ovakvih osobina eterično ulje bosiljka predstavlja izuzetan prirodni konzervans, a koristi se i u farmaceutskoj industriji.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…