Pročitajte malo na temu – bol u koljenu – zbog čega se javlja, i što možete poduzeti? Bolovi u koljenu mogu se javiti s unutarnje strane, na vanjskoj strani, iznutra ili na površini.
Gotovo svaka osoba se barem jednom u životu susrela s nekom vrstom neugodne boli u koljenu. Takva pojava boli baš u tim dijelovima tijela, a mnogi su razlozi ove pojave.
Bolovi u koljenu i bol s unutarnje strane koljena, česti su među ženama kao i neke druge bolne dijagnoze na nogama. Žene sa patellofemoral bolnim sindromom često primijete bol ispod patele, na strani koljena ili s unutarnje strane bedara. Posebno se pojavi u situacijama kada se izvode čučnjevi, odnosno kada se kreću gore-dolje po stepenicama ili ustaju nakon dužeg sjedenja.
Bolno koljeno – Bolovi u koljenu i bol koju osjećamo u tim predjelima su zapravo jako jednostavni zdravstveni problemi. Ipak, mogu biti dovoljno opasni i naporni te nas sprječava da vodimo tipičan život. Ako zanemarimo svu tu bol koju povremeno ili često osjećamo, bol u koljenu može utjecati na naš život i to na negativan način.
Na primjer, bol u koljenu može utjecati na naš sportski život i ostale aktivnosti koje obavljamo ili bismo željeli obavljati. Recimo na primjer kao slučajevi kada trčimo ili treniramo neki sport, a imamo problema sa koljenima. U tom slučaju ne možemo pružiti ni dati svoj ukupni potencijal te se smanjuje mogućnost pobjede ukoliko se radi o nekom natjecateljskom dijelu. Takvi bolovi izravno će utjecati na postizanje naših ciljeva i snova. I sami smo upoznati s činjenicom da upravo bolovi u koljenu i razna puknuća su najčešći razlog prekida sportske karijere mnogih slavnih sportaša i sami smo mnogo puta čuli kako su sportske karijere gotove nakon ozljede koljena.
Što zapravo sve uzrokuje bolove u koljenu? Trebamo znati razlikovati 3 glavna uzroka pojave boli u koljenu. Znajući što uzrokuje bol u koljenima omogućujemo da se spriječi širenje i pojava same boli. Uvijek je najbolje što možemo učiniti za sebe educirati se o tome što uzrokuje bolove u koljenima, te možemo otkriti način da se što bolje zaštitimo.
U slučaju da smo već razmišljali o tome što izaziva nelagodu u koljenima, moramo shvatiti da postoje tri glavna uzroka tome, a to su različite dijagnoze artritisa, ozljede i mehanički problemi.
Osteoartritis – ova pojava se odnosi na normalno slabljenje hrskavice u koljenu uglavnom zbog korištenja tijekom raznih aktivnosti i dobi.
Giht – ukoliko imate giht, to znači da se u vašoj mokraćnoj kiselini stvaraju i gomilaju kristali u zglobovima. Giht je obično usmjeren na koljena, zglobove i palac.
Pseudogout – je pojava kalcija, odnosno Pirofosfat kristala koji može biti smješten unutar zglobne tekućine.
Reumatoidni artritis – je autoimuna bolest koja je obično usmjerena na bilo koji spoj koji se može naći u tijelu.
Septički artritis – odvija se zbog bolesti unutar vašeg zgloba koljena.
Prednji križni ligament (ACL) ozljede – ACL ozljede su vrlo karakteristične kod sportaša, posebno među košarkašima. ACL dolazi kada je jedan od četiri ligamenata ozlijeđen unutar cjevanice pa sve do bedrene kosti.
Koljeno burzitis – ova ozljeda uključuje neku infekciju u vrećicama sa tekućinom koja se nalazi unutar zgloba koljena.
Rastrgan meniskus – oštećen meniskus također zadaje probleme najčešće sportašima, a također se odnosi na bol zgloba koljena. Rascjep u menisku može donijeti veliki raspon boli.
Upala tetiva čašice koljena – nakon što se razvije upala, to znači da postoji oteklina u vašim tetivama.
Bol u kuku – ako patite od nelagode u predjelu kuka, promijenite svoj način trčanja ili srodnih aktivnosti. Ovakva vrsta problema može utjecati na pozicioniranje koljena, a to pak može voditi do osjećaja nemira u koljenu.
Zaključavanje odnosno blokade u koljenu – ako već postoji ozljeda unutar vaše hrskavice, to čini vaša koljena još sklonija blokadi samog koljena, odnosno nemogućnosti da u potpunosti uskladite pokrete svojeg koljena.
Anatomija koljena – Sada kada ste upoznati s tim što uzrokuje bolove u koljenima, svakako usmjerite svoju snagu na izbjegavanje svih aspekata koje dovode do ove neugodne boli koja na kraju može imati veliki utjecaj na naš život i na naše svakodnevno obavljanje raznih aktivnosti. Uvijek možete uzeti u obzir neke tehnike vježbanja koje će ublažiti bolove kao što su pilates tehnike ili jednostavno si prilagodite pokrete i vježbu.
Ako pak već dugo vremena osjećate neugodne boli u predjelu vaših koljena onda obavezno provjerite svoje stanje kod liječnika kako biste saznali koja vrsta boli odnosno ozljede je u pitanju i da dobijete najbolje upute za liječenje i što prije krenete s tim kako bol ne bi prerasla u veći problem, a vi da nesmetano možete nastaviti sa svim svojim željama, snovima i svakodnevnim aktivnostima bez osjećaja boli!
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…