Stolisnik je još jedan od davnina poznata ljekovita biljka. Poznata je i kao hajdučka trava, hajdučica, romonika, kostrijet ili kunica, a latinski naziv za stolisnik je (Achillea millefolium L.). Iako se biljka koristi za liječenje različitih bolesti, najviše se ipak upotrebljava kod ženskih problema. Stolisnik kao prirodni lijek, ljekovitost biljke i primjena u alternativnoj medicini. Sve to pročitajte u nastavku teksta.
Stolisnik stavljamo u grupu biljaka koje dobro liječe ženske probleme, gdje mislimo na menstrualne poteškoće, PMS, probleme s jajnicima i sve druge zdravstvene poteškoće s kojima se žene susreću.
Opisat ćemo biljku, pa kasnije napisati kako se koristi kao lijek i kada. Stolisnik je dosta rasprostranjena biljka, i samoniklo raste uz ceste i putove, na livadama i poljima. Možemo ga pronaći sve do 1700 metara nadmorske visine.
Biljka je visoka 20 do 60 centimetara, ima dlakavu stabljiku na kojoj se nalaze dvostruko ili trostruko perasti listovi. Cvjetovi mogu biti bijeli, roza boje ili jarko crveni. Cvjetovi se nalaze skupljeni na vrhu stabljike, i imaju ugodnu aromu.
Ako sakupljate (sabirete) stolisnik, to je pravilno obaviti od mjeseca lipnja do listopada. Ubire se čitava biljka u cvatu. Potrebno je odrezati biljku odmah iznad zemlje, te je kasnije poslagati u snopove i pravilno osušiti. Debeli i drvenasti dijelovi se izdvoje, a od ostalih osušenih dijelova se radi čaj ili neki drugi ljekoviti pripravci.
Stolisnik je dobro poznata ljekovita biljka, za koju znamo da smiruje nervozu želuca i crijeva te stimulira njihov rad. Pored toga, ova biljka povoljno djeluje na rad žučnog mjehura, jetara i slezene. Dobrom se pokazala i kao sredstvo za zaustavljanje vanjskog i unutarnjeg krvarenja iz crijeva, pluća, nosa, maternice ili bubrega. Stolisnik pročišćava krv i pomaže kod kašlja i prehlade. Najčešće se danas koristi kao sredstvo za sprječavanje grčevitih bolova u donjem dijelu trbuha kod žena i djevojaka.
Kada koristimo stolisnik (hajdučku travu), u ljekovite svrhe najčešće pravimo čaj. Čaj se lako priprema, po receptu koji donosimo u nastavku: Ovaj se ljekoviti čaj pravi od osušenih cvjetova i listova biljke. Mješavinu biljke (1 žličicu) potrebo je preliti sa 2,5 decilitra kipuće vode i pustiti da odstoji 15 minuta. Nakon toga se čaj procijedi i pije dok je topao.
Ovaj čaj je iznimno dobar kod poremećaja jetre, reume, ili kod lupanja srca i u slučaju nekih plućnih bolesti. Također, čaj od hajdučke trave dobar je za čišćenje kože, s tim da se trebate umiti s hladnim čajem.
U slučaju da imate problema sa želucem, ovaj čaj bi mogao biti od velike pomoći. Napravite mješavinu od 1 žličice osušenog lista stolisnika i po jednu veliku žlicu kamilice i metvice. Tu mješavinu čaja prelijte sa ½ litre kipuće vode i pustite da odstoji 15 minuta. Odlično će doći ako vas muči želudac, imate problema sa slezenom ili sa radom crijeva.
Često se u Njemačkoj koristi kao začin jelima. Naime, stolisnik u sebi sadrži značajne količine vitamina C, karotin i u manjem postotku vitamin K. Mladi, svježi listovi se dodaju kao začin raznim jelima. Stolisnik se može iskoristiti kao zamjena za peršin.
Poziv na oprez: Zabilježeni su rjeđi slučajevi alergijskih reakcija. Naime, neke osobe u dodiru sa stolisnikom dobiju osip. Te osobe ne podnose niti čaj od ove biljke, i ne smiju ga koristiti.
Čaj od stolisnika jača krv i ublažava probavne tegobe. Osim toga, ovaj ljekoviti čaj pomaže kod različitih bolesti kože i bubrega. Odličan je za detoksikaciju i poboljšava rad jetara. Uvjerljivo je stolisnik čaj najbolji prirodni lijek za ženska oboljenja, te kod gastritisa i različitih oboljenja bubrega i kožnih poremećaja.
Zbog odličnih antioksidacijskih osobina, hajdučka trava (stolisnik) glasi kao jedan od najboljih prirodnih čistača organizma. Zbog toga je prvi izbor ako dođe do potrebe za liječenjem čestih upala mokraćnih kanala, posebno kod žena. Stolisnik dobro djeluje na probavu i cirkulaciju, te ublažava menstrualne grčeve i regulira neredovite menstruacije.
Zbog toga što biljka ima izraženu ljekovitost, stolicnik se koristi u različitim situacijama. Saznajte kako se koristi u ljekovite svrhe, što sve liječi i kada je stolisnik dobar kao prirodni lijek.
Upale jajnika – Ako imate spomenutih problema, iskoristite stolisnik i uvjerit ćete se kako topla kupka od ove biljke suzbija bolove već i nakon prvog tretmana. Svakom narednom kupkom, upala se brže povlači.
Nemogućnosti zadržavanja mokraće – Kupke sa stolisnikom su dobre i kod starih i kod mladih ljudi, kojima se dogodi da mokre u krevet.
Visoke tjelesne temperature – Čaj od stolisnika potaknut će tijelo na znojenje, te će sniziti tjelesnu temperaturu koja je uzrokovana prehladom ili gripom.
Infekcije mokraćnog mjehura – Čaj od stolisnika (hajdučke trave) pročišćava mokraćni mjehur.
Probavnih tegoba – U obliku čaja se koristi i kod različitih probavnih poteškoća. Stolisnik jako dobro smanjuje nadutost, i ublažava grčeve.
Manjka apetita – Sirup ili čaj stolisnika vratit će izgubljeni apetit, i zdravu želju za hranom.
Menstrualnih tegoba – Čaj stolisnika ili kupka ublažava bolne menstruacije, pojačano bijelo pranje (iscjedak), i regulira neredovite menstruacije. Također, ovaj čaj smanjuje prekomjerno krvarenje za vrijeme mjesečnica.
Visokog krvnog tlaka – Snižava krvni tlak i odličan je za pročišćavanje krvi.
Dijabetesa – Smatra se da stolisnik može pomoći kod prvih stadija šećerne bolesti.
Upale živaca – Kupke od stolisnika posebno su blagotvorne kod upale živaca na nogama i rukama.
Oteklina – Pomaže kod upala, posebno u obliku obloga i na taj način smanjuje otekline.
Ekstrakt od biljke stolisnik djeluje protiv krvarenja iz hemoroida i iskašljavanja krvi. Potrebno je napraviti ekstrakt od 20-30 g stolisnika, i kroz 10 dana piti, dnevno po 2-3 čašice lijeka. Ovako pripremljen ekstrakt dobar je za zarastanje unutarnjih rana. Stolisnik ima iznimnu ljekovitost, pa nastavimo sa pisanjem.
U slučaju otečenih jetara, dnevno pijte po 2 šalice čaja od stolisnika, koji je pomiješan s jednakim udjelom kantariona, crnog trna i sa prstohvatom praha od aloe vere.
Napravite prirodni lijek od stolisnika, koji će pomoći protiv nesanice i slabosti. Pijte svake večeri šalicu čaja od 5 grama stolisnika, koje ste zalili s 2,5 dcl ključale vode.
Za jačanje apetita, 3 puta na dan popijte po 1 žličicu tinkture od ove biljke.
Čaj od svježeg lista stolisnika jača želudac, suzbija bolove u trbuhu i neutralizira osjećaj napuhnutosti. Pijte čaj redovno i nećete imati spomenutih problema.
Spomenuli smo u par navrata da je stolisnik biljka koja pomaže kod ženskih problema. Ovaj čaj će pomoći ženama koje imaju bijelo pranje. Napravite čaj od mješavine od po 40 g lista i cvijeta stolisnika i kamilice, te po 10 grama kadulje (Salvia officinalis) i lišća koprive (Urtica dioica). Od te mješavine uzmite 4 žlice i poparite trave sa 1 litrom proključale vode. Pustite da stoji 10 minuta, pa nakon toga procijedite kroz čistu lanenu krpu ili gazu. Kada se čaj ohladi na nekih 35 stupnjeva Celzijevih, sa čajem isperite rodnicu. Dok radite ispiranje rodnice, pripremite sebi i čaj koji ćete piti. Uzmite 3 žlice mješavine od po 25 grama cvijeta i lista stolisnika, trave ive (Teuicrium montanum), dupčaca (Teucrium chamaedrys), kamilice (Chamomillae flos), kadulje (Salvia officinalis), divljeg mažurana (Origanum vulgare) i bijele koprive (Lamium album). Mješavinu poparite sa 1 litrom proključale vode. Nakon što biljke stoje u vodi preko noći, ujutro procijedite čaj i pijte umjesto vode cijeloga dana.
Previše često konzumiranje stolisnika može dovesti do određenih nuspojava. Moguće je da se pojavi prevelika osjetljivost na sunce, i pojava kožnih osipa. Čaj je najbolje piti 4-6 tjedana za redom, pa onda napraviti pauzu od 4 tjedna – da se izbjegnu moguće posljedice i da se organizam rekuperira. Osim toga, stolisnik je potrebno izbjegavati za vrijeme trudnoće jer može stimulirati maternicu.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…