Categories: IshranaRecepti

Sok od grožđa: kako ga napraviti i utjecaj na zdravlje

Saznajte kakav utjecaj na naše zdravlje ima grožđe. Opisat ćemo i bijelo i crno grožđe, a kao bonus za kraj spomenut ćemo i neke recepte, na primjer sok od grožđa, i sirup od grožđa.

Grožđe je kultura koju održavamo tisućama godina. Prati nas kroz povijest i s pravom možemo kazati da je grožđe naša nezaobilazna svakodnevnica. Bez obzira dali se radi o svježim bobama grožđa, sušenim grožđicama ili vinu – grožđe je svuda oko nas. Osim vina, kao ukusni napitak, sebi možete napraviti sok od grožđa ili sirup koji pijete razmućen s vodom.

Prije nego napišemo recept za pojedini spomenuti napitak, napisat ćemo par riječi o zdravim učincima grožđa na naš organizam.

Zdravlje je u grožđu

Mnoge su poznate zdravstvene prednosti konzumiranja grožđa u različitim oblicima. Nekada su dobre svježe bobice, a nekada sušene grožđice. Kao prirodni lijek nekada je dobro i vino (najpoznatije piće napravljeno od grožđa), ali će i sok od grožđa dobro doći.

Kažu za bobice grožđa da su prave vitaminske bombe – Iako postoji više vrsta grožđa, svaka od njih će osvježiti tijelo i opskrbiti ga potrebnim vitaminima. Malene bobice grožđa, bez obzira koje boje bile, obiluju vitaminom A, B6, B i folnom kiselinom. Važno je spomenuti da 100 grama grožđa može zadovoljiti 25% preporučene dnevne količine vitamina C.

Grožđe jedite za bolje pamćenje – Ovo se pak više odnosi na crno grožđe, za koje se zna da ima sposobnost usporavanja gubitka pamćenja kod starijih osoba. Tako barem tvrde stručnjaci koji su obavili istraživanja na tu temu i objavili rezultate u časopisu British Journal of Nutrition. Tamne sorte grožđa, prema njihovim tvrdnjama, mogu poboljšati pamćenje, a nedavna su istraživanja pokazala da polifenoli pronađeni u sjemenkama grožđa mogu smanjiti razvoj tkiva u mozgu koje povezujemo s Alzheimerovom bolešću.

Dobro je i protiv bolova

U slučaju da imate problema sa gihtom, ili reumatoidnim artritisom, grožđe će vam pomoći. Naime, crveno grožđe sadrži bioflavonoid koji poznajemo kao kvercetin. Riječ je o snažnom antioksidantu koji djeluje zajedno s vitaminom C tako da stimulira imunološki sustav za borbu protiv infekcija, raka i različitih upala u našem organizmu. Pored toga, kombinacija ovog antioksidansa i vitamina C ublažit će bolne simptome reumatoidnog artritisa u zglobovima i mišićima. Osim kvercetina, sjemenke grožđa u sebi sadrže tvar pod imenom piknogenol. To je još jedan antioksidans koji nam pomaže u borbi protiv bolova uzrokovanih artritisom, pomaže u slučaju kardiovaskularnih problema, stresa i alergije.

Može zaustaviti rast i razvoj tumora – Čaša vina se preporučuje, ali nikako prekomjerno uživanje u alkoholu. Sada ćemo spomenuti par razloga, zbog čega je dobro popiti čašu vina na dan. Znanstveni tim sa Sveučilišta Illinois tvrde da prisutnost resveratrola usporava ili zaustavlja rast benignih i malignih tumora. To je još jedan spoj pronađen u grožđu, točnije u vinu kojeg mnogi vole piti. Istraživanja su pokazuju da resveratrol inhibira rast tumora u svim fazama bolesti. Naravno, prekomjerno uživanje u alkoholu nikako nije dobro, pa je potrebno pridržavati se preporučene doze – najbolje jedna čaša dnevno.

Grožđe je dobro za zdravlje krvnih žila

Mnoga su istraživanja pokazala da resveratrol može pozitivno da djeluje na upale koje vode do ozbiljnih i kroničnih bolesti. Grožđe je odličan izvor antioksidansa i antitumorskih spojeva. Osim toga, u grožđu pronalazimo flavonoide i kvercetin. Svi spomenuti elementi sprječavaju zgrušavanje krvnih zrnaca, a samim time stvaranje krvnih ugrušaka i lošeg kolesterola. To znači da grožđe može da prevenira i začepljenje krvnih žila, odnosno infarkt ili moždani udar.

Jednim neovisnim istraživanjem fakulteta Sveučilišta u Bostonu dobili smo dokaze kako konzumiranje tamnog grožđa sorte Concord pomaže regulirati krvni tlak tijekom noći. To je sasvim dobar pokazatelj da grožđe može regulirati krvni tlak inače. Rezultati su to samo jedni u nizu mnogih, koji potpomažu tezu kako grožđe pozitivno djeluje na krvni tlak i zdravlje krvožilnog sustava kod ljudi.

Grožđe može da smanji oštećenja na koži uzrokovana suncem – Znamo da ultraljubičaste zrake oštećuju našu kožu, a mogu dovesti i do ozbiljnih zdravstvenih problema pa čak i raka kože. Dobra vijest za ljubitelje svježih bobica grožđa je ta da flavonoidi otkriveni u tim ukusnim plodovima mogu smanjiti razinu oštećenja stanica izloženih ultraljubičastim zrakama. Nemamo što više napisati, nego da savjetujemo da jedete grožđe u to većoj mjeri.

Razlike između bijelog i crnog grožđa

Iako je svaka bobica grožđa zdrava, osvježavajuća i dobra za pojesti, neke sitne razlike između bijelih i crnih boba ipak postoje.

Crno grožđe – Crno grožđe obiluje antioksidantom resveratrolom. To je spoj koji blagotvorno djeluje na ljudski organizam, a posebno na kardiovaskularni sustav. Reservatrol sprječava grušanje krvi i oduzetost srčanog mišića. Dobar je jer potiče cirkulaciju, ublažuje upalne bolesti crijeva, a pozitivnim se pokazao i kod dijabetesa. U crnom grožđu pronalazimo i flavonid antocianin koji se bori protiv slobodnih radikala u tijelu. Taj flavonoid sadrži u sebi i značajne količine beta karotena, bakra, magnezija, kalcija i željeza, te vitamina C, K i E.

Bijelo grožđe – Za razliku od crnog grožđa, bijele bobice su nešto oskudnije ali i dalje su jako zdrave i dobre za konzumiranje. Bijelo grožđe nema toliko hranjivih tvari kao crno, ali to ne znači da bi ga trebali izbjegavati. Bobice bijelog grožđa obiluju vitaminima A, C i K, te nekim mineralima kao što su kalcij i željezo. Nutricionisti se slažu da je bijelo grožđe dobro protiv probavnih problema.

Recepti za sok ili sirup od grožđa

U nastavku ćemo napisati recepte, baš kako smo i obećali. Napravite sebi neki sok ili prirodni sirup od grožđa.

Prirodni sok od grožđa

Krenimo sa prvim receptom. Naučite napraviti prirodni sok od grožđa. Recept je lako pratiti, a sastojci su svima lako dostupni.

Za pripremu soka trebat će vam:

  • 2 kilograma grožđa
  • 2 limuntosa
  • 1 kilogram šećera
  • 7 litara vode

Priprema soka: Oberite grozdove i na vagu prikupite 2 kilograma svježih bobica grožđa. Najbolje je koristiti neku aromatičnu sortu crnog grožđa, ali to ostavljamo vama na izbor. Stavite 7 litara vode da proključa zajedno sa grožđem. Kada proključa, grožđe zajedno sa vodom procijedite kroz gazu, pa dodajte limuntos i šećer. Stavite da proključa još jednom, dok se sav šećer ne rastopi u soku. Kada se šećer rastopio, i kada se sok dovoljno ohladi, pretočite ga u prethodno očišćene i sterilizirane staklene boce. Odložite sok kao zimnicu – na mračno i hladno mjesto. Pijte kada vam dođe želja, a slobodno počastite i ukućane, te goste koji navrate. Iznenadite ih, jer malo tko priprema sok od grožđa.

Domaći sirup od grožđa

Domaći sirup od grožđa možete pripremiti na ovaj način. Recept je sličan prethodnom, pa se odlučite na onaj koji vam bolje odgovara.

Sastojci za ovaj recept su:

  • 5 kilograma očišćenog grožđa
  • sok od 1 limuna
  • 3 litre vode (ako se odlučite)

Priprema sirupa: Grožđe operite i očistite od peteljki. Kada ste očistili bobe grožđa sameljite ih u blenderu pa ga stavite u veliki lonac. Dodajte u grožđe sok od jednog limuna. Ako vam grožđe nije dovoljno slatko možete dodati malo šećera, tek 5-10 žlica, da ga malo zasladite. U receptu možete koristiti i vodu. Sirup će imati manje intenzivan okus grožđa, ali će biti ukusan i zdrav. Kada zakipi u loncu, nastavite grožđe kuhati još sat vremena. Nakon toga grožđe procijedite kroz veliko cjedilo da odstranite sav otpad. Prije nego sok pretočite u boce, procijedite ga još kroz gazu da bi uklonili što više taloga. Sok spremite u sterilizirane staklene boce, prethodno oprane i zagrijane u pećnici. Sok ohladite na sobnoj temperaturi i spremite na suho i tamno mjesto.

Od gore spomenutih sastojaka možete dobiti blizu 3 litre sirupa, odnosno 6 litara ako ste dodali vodu prema receptu.

Medicinska vina – Što su i kako nam pomažu?

Kada smo završili priču o grožđu, te napisali recepte pred kraj, vrijeme je da zaokružimo priču sa pojmom – medicinsko vino. Možda još niste ni čuli za taj pojam, pa da razjasnimo stvar.

Medicinsko vino poznamo kao oenol. Pojam definiramo na korištenju vina na način da iz njega izdvajamo sastojke koje koristimo u liječenju. U ovom slučaju vino predstavlja tvar koja prima lijek da bi se ovaj lakše unio u organizam. Za tu svrhu danas koristimo razne vrste vina, sa različitim sadržajem alkohola.

Medicinska vina stavljamo u dvije grupe, a to su:

Obična vina – To su vina koja sadrže samo jedan ljekoviti sastojak u sebi.

Složena vina – Odnosno vina koja u sebi imaju veći broj ljekovitih sastojaka.

Jedno od poznatijih medicinskih vina je vino od ružmarina. Za njega se zna da u malim količinama pomaže protiv glavobolje, a dobro je i za cirkulaciju te rad bubrega. Također, savjetuje se da se vino pije nakon jela, a nikada na prazan želudac. U slučaju da se pije na prazan želudac, vino može nadražiti stjenku želuca i tako negativno djelovati na jetra.

Važno je još jednom spomenuti: Vino je alkoholno piće i tako se trebamo odnositi prema njemu. Uživanje većih količina negativno djeluje na naše zdravlje. Poznata je narodna poslovica “razlika između lijeka i otrova je u količini“. U ovom slučaju ta poslovica dolazi do potpunog izražaja.

Pročitajte zanimljiv recept – sok od kupusa. Svakako vrijedi znati!

S N

Recent Posts

Kontroverza u FC St. Pauli: Majice s precrtanim križom prodavali u službenom shopu

Nogometni klub FC St. Pauli, poznat po svojoj antifašističkoj i progresivnoj filozofiji, suočio se s…

1 dan ago

Kultni horor filmovi koje ne smijete propustiti (pt. 1)

Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…

5 dana ago

Stipe Miočić: Biografija legende koja se oprostila od oktogona

Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…

6 dana ago

Casablanca Film (1942): Klasik koji prkosi vremenu

Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…

6 dana ago

Holistic fest: Najveći sajam holističkog zdravlja u Rijeci 16. i 17. studenog 2024.

Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…

1 tjedan ago

Celijakija: Razbijanje mitova i otkrivanje istine o životu bez glutena

Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…

2 tjedna ago