Opekline možete liječiti i kući

Liječnici klasificiraju opekline po stupnjevima, pa imamo opekline prvog stupnja, opekline drugog stupnja i na kraju one najteže, opekline trećeg stupnja.

Opekline prvog stupnja utječu na vanjski sloj kože. One uzrokuju bol i crvenilo, ali bez mjehurića. Opekline prvog stupnja su i najčešće, a mogu se jako dobro liječiti kod kuće.

Opekline drugog stupnja uključuju epidermis i dermis, sloj kože ispod. Ovaj stupanj opeklina je jako bolan, ali obično nije ozbiljan osim ako je zahvaćena veća površina kože. Neke opekline drugog stupnja mogu se liječiti kod kuće, međutim, ako je opeklina velika ili uključuje lice, ruke, noge ili genitalije, svakako potražite liječničku pomoć.

Najozbiljnije od svih su opekline trećeg stupnja. One zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć. Opekline trećeg stupnja uključuju vanjske i unutarnje slojeve kože. Kosa, živci, krvne žile, žlijezde, pa čak i mišići i kosti mogu biti oštećeni. Opekline trećeg stupnja često rezultiraju smrću, pogotovo ako pokrivaju velike površine tijela.

Kućni lijekovi mogu pomoći kod manjih opeklina koje nisu toliko ozbiljne. Navodimo neke koji mogu biti od koristi.

Med vam može pomoći. Med se dugo koristi kao lijek za dezinfekciju rana i opeklina. Kada se primjenjuje na opekline, med izvlači tekućinu iz tkiva i učinkovito čisti ranu. Možete također staviti med u gazu, što je manje ljepljivo od neposredne primjene. Na komad sterilne gaze, stavite med i položite direktno na opekline. Primijenite tri do četiri puta dnevno.

Zobena kaša također može pomoći kod opeklina. Kako manje opekotine zacjeljuju, mogu početi da svrbe. Dobar način da se smanji pojava svrbeži je stavljanje zobene kaše na mjesto opekotine. Jednu čašu nekuhane zobene kaše namočite u mlaku vodu 15 do 20 minuta, a zatim nanesite na kožu i sušite na zraku tako da tanki premaz ostaje na koži.

Sol može pomoći. Opekline se mogu ublažiti ispiranjem slanom vodom svakih sat vremena. Pomiješajte tek pola žličice soli u čaši tople vode i ispirite.

Vrećice od čaja su dobar kućni lijek za opekotine. Tanična kiselina koju nalazimo u crnom čaju pomaže izvući toplinu. Stavite 2 do 3 vrećice čaja u hladnu vodi i nježno isperite i tapkajte vrećice čaja.

Drugi način je korištenje 3 ili 4 vrećice čaja, 2 šalice svježe metvice i 4 šalice kipuće vode. Procijedite tekućinu u posudu i ostavite da se ohladi. Namočite vatu i nanesite na opeklinu.

Ako ste na putu, također možete napraviti topao oblog od 2 ili 3 mokre vrećice čaja. Jednostavno ohladite vrećice čaja, zamotajte u komad gaze i držite na opečenom mjestu.

I ocat je prirodni lijek za opekotine. Ocat djeluje kao antiseptik na manje opekotine i pomaže u sprječavanju infekcije. Razrijedite ocat sa jednakim dijelom vode i nanesite ne opečeno područje.

Led može biti od pomoći. Male opekline je najbolje tretirati s ledom. Prvo isperite pod vodom kocke tako da se ne lijepe za kožu, zatim hladite opečeno područje na površini kože.

Mlijeko služi za manje opekotine. Za manje opekline, namočite opečeno područje u mlijeko na 15 minuta.  Također se primjenjuje gaza namočena u mlijeko. Ponovite svakih nekoliko sati kako bi ublažili bol.

Lišće trputca će vam pomoći. U narodnoj medicini trputac je popularan lijek za liječenje opeklina. Lišće trputca se prvenstveno koristi kao lijek. Svježe lišće trputca izlomite i sok iz lišća nanesite izravno na opekline.

Hladna voda će zaustaviti širenje opekline. Hladna voda ili hladan oblog na mjestu opekline za deset minuta može ublažiti simptome. Učinite to što prije, po mogućnosti u roku od nekoliko sekundi nakon zadobivanja opekline. Svježa voda ne samo da će vam goditi, već će i pomoći zaustaviti širenje opekline.

Tijesto od sode bikarbone. Napravite tijesto od jednakog dijela sode bikarbone i vode. Na primjer, pomiješajte 1 žlicu sode bikarbone, 1 žlicu hladne vode. Stavite u plastičnu posudu ili zdjelu i  pomiješajte. Nanesite nježno na manje opekline i ostavite da djeluje oko 10 minuta. Isperite tijesto s hladnom vodom i pokrijte ranu gazom ili zavojem.

Bjelanjak od jajeta će vam pomoći da liječite opekline. Bjelanjak nanesite izravno na opeklinu. Kad se osuši, ponovno ga nanesite. Nemojte ga ispirati, već ga nježno utrljajte i prekrijte zavojem.

I na kraju rajčice. Izrežite rajčice na kriške te ih utrljajte preko opekotine. Kiseline od rajčice će umiriti pečenje i spriječiti pojavu mjehurića.

S N

Recent Posts

Kultni horor filmovi koje ne smijete propustiti (pt. 1)

Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…

3 dana ago

Stipe Miočić: Biografija legende koja se oprostila od oktogona

Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…

4 dana ago

Casablanca Film (1942): Klasik koji prkosi vremenu

Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…

5 dana ago

Holistic fest: Najveći sajam holističkog zdravlja u Rijeci 16. i 17. studenog 2024.

Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…

1 tjedan ago

Celijakija: Razbijanje mitova i otkrivanje istine o životu bez glutena

Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…

2 tjedna ago

Slučaj Imane Khelif: Osvojila zlato na OI, a sada otkriveno da ima testise i XY kromosome

Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…

2 tjedna ago