Zdrava hrana je ključ uspjeha.
Da bi bili zdravi te izbjegli mnoge zdravstvene poteškoće prvi korak je odabrati pravilnu ishranu. Jako je važno zdravo jesti, jer od toga polazi sve.
Naime, osim kretanja i optimalnih tjelesnih aktivnosti kroz dan, na pojedincu je da odabere kvalitetne i zdrave namirnice, da bi bio zdrav i izbjegao mnoge zdravstvene probleme koji se mogu pojaviti. Naučite sebi pripremati obroke koji će vam pomoći da u tijelo unesete sve potrebne elemente da bi vaš organizam funkcionirao pravilno i bez poteškoća. Evo par savjeta kako da to učinite.
Osnova za ovaj jako zdravi obrok – Rukola, gorska salata ili mlad špinat. Koristite zelene listove spomenutih biljaka. Oni su bogati klorofilom i antioksidansima s jakim detoksikacijskim djelovanjem.
Da obogatite proteinima
(100 g do 150 g za ručak, 80 g do 100 g za večeru)
Tofu: Sadrži esencijalne amino-kiseline koje snižavaju nivo lošeg kolesterola, a nema zasićenih masti. Začinite ga đumbirom, koji ima protuupalno djelovanje.
Škampi: Obiluju selenom, koji pomaže u borbi protiv starenja, kao i željezom, cinkom, fosforom, vitaminima A, B3 i B12 te nezasićenim masnim kiselinama.
Svježa tunjevina: Sadrži mnogo proteina (30 g na 100 g ribe), željezo, vitamin D i omega-3 nezasićene masne kiseline. Treba je jesti sirovu, mariniranu u malo limunovog soka i maslinovog ulja.
Mahunarke
Potočarka: Pomalo je oporog ukusa, ali bogata klorofilom, vitaminom K i antioksidantima. Može se zamijeniti svježim keljom.
Zelena boranija: Daje osjećaj sitosti zato što ima puno vlakana i solidnu količinu proteina. Izvor je vitamina A, C i B6, kalcija i kalija.
Svježe tikvice: E Sadrže puno vode i kalija, malo natrija i dovoljno mekih vlakana koja ne izazivaju iritaciju želuca.
Voće
Dinja: Antioksidansi iz karotena, provitamin A i vitamin B trojac su koji će učiniti mnogo toga dobrog za vašu kožu.
Nar: Prepun je vitamina C, flavonoida i antocijanina, koji imaju antioksidansno i protuupalno djelovanje.
Grejpfrut: Ima jako alkalno djelovanje. Bogat je vitaminom C, kalijem, vlaknima i kalcijem. Dobro ga oljuštite.
Škrob
(50 g do 80 g sirovog ili 150 g do 250 g kuhanog)
Heljda: Na crijevnu floru djeluje slično kao probiotici. Osigurava dobru probavu i ravan trbuh.
Kinoa: Puno proteina s optimalnom količinom esencijalnih masnih kiselina. Karakterizira je još i nizak glikemijski indeks.
Crni pirinač: Bogatiji je vlaknima i željezom od običnog. Sadrži velik broj minerala i antioksidanasa. Naći ćete ga u radnjama s organskom hranom.
Kako začiniti: Preljev koji preporučuju nutricionisti pravi se od tri žlice ulja od repice ili oraha, bogatog omega-3 nezasićenim kiselinama, jedne žlice alkalizirajućeg jabukovog octa i malo soka od đumbira zbog njegovog protuupalnog djelovanja.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…