Zbog izuzetnih svojstava i simbolike, u srednjem vijeku često je bila zaštitni znak na grbovima vlastele.
Ruža počinje cvjetati krajem svibnja, a sjeme sazrijeva od kolovoza.
Jako je otporna biljka i uspijeva na gotovo svakoj vrsti zemljišta. Ruža ne samo što plijeni ljepotom već je i ljekovita. Prava je riznica vitamina A, C, B3, D i E, dok su latice bogate eteričnim uljima, taninom, šećerom, limunskom i vinskom kiselinom, ali i brojnim aromatičnim sastojcima.
Njezin miris podiže raspoloženje, a sastojci u laticama jačaju srce i živčani sustav.
Čaj od cvjetova pročišćava krv i smiruje. Ruža pomaže i kod liječenja upale grla, reumatizma, žutice, čišćenja jetara, vrtoglavice, glavobolje, a obnavlja i crijevnu floru nakon antibiotske terapije. Ružin cvijet ublažava i menstrualne tegobe, osobito ukoliko je mjesečnica obilna. Osim čaja djelotvoran je i sirup od latica.
Nakon branja i čišćenja od insekata i drugih dijelova biljke, latice se suše na toplom, suhom i tamnom mjestu. Sušenje traje do tjedan dana, ovisno o vlažnosti okruženja. Da bi održale svježinu, kvalitetu i miris, trebalo bi ih čuvati u dobro zatvorenoj ambalaži na suhom i tamnom mjestu. Za to su najbolje posude od stakla, porculana ili limene kutije.
Čaj se nikako ne preporuča trudnicama bez konzultacije s liječnikom, kao i osobama koje imaju problema s bubrežnim kamencima i kamencima u žučnoj vrećici. Kod posebno osjetljivih osoba također može doći do neželjenih efekata u vidu problema s disanjem, žgaravice i mučnine. Ukoliko se tako nešto dogodi, treba prekinuti s konzumiranjem ovog čaja.
Eterično ulje ruže je izuzetno zastupljeno i u kozmetičkim proizvodima i parfemima.
Izrazito je dobro za njegu lica i tijela, naročito za njegu osjetljive i suhe kože. Pokazalo se da sprečava i njeno starenje. Ružino ulje jako je skupo i cijenjeno, zbog čega ga zovu kraljicom eteričnih ulja. Za njegovu proizvodnju potrebno je mnogo rada i ogromna količina latica, čak oko 3.000 kg za jednu litru ulja. Ali zato, zbog izuzetne snage djelovanja dovoljna je mala količina u aromaterapiji ili proizvodnji parfema. Ružino ulje je i dobar antidepresiv i afrodizijak.
Ružina vodica se dobiva parnom destilacijom ruže, izuzetno je djelotvorna protiv akni na licu, a posjeduje i umirujuće i antiseptično svojstvo. Kupka pomaže kod reume, a postiže i izuzetno opuštajući efekt.
Sirup se priprema tako što se dvije pune šake latica preliju s pola litre kipuće vode i ostavi da odstoji 24 sata. Nakon toga se procijedi, a tekućina ukuha sa 250 g šećera. Pred kraj dodati sok od jednog limuna i kuhati još pet minuta. Ovaj sirup se posebno preporučuje kod bolesti dišnih putova, a da bi učinak bio što bolji, trebalo bi dnevno popiti dvije do četiri jušne žlice.
Čaj se priprema tako što se dvije jušne žlice osušenih i usitnjenih latica preliju sa 3dl vrele vode. Sadržaj se ostavi poklopljen da odstoji pet do deset minuta, zatim procijedi i pije. Radi boljeg okusa treba birati latice s jačim mirisom i ne pretjerano osušene. Čaju može se dodati i med po želji ili neko drugo sladilo.
Tijekom posljednjeg desetljeća, slovenska online kasino industrija je doživjela značajan rast transformirajući se iz tržišne…
Tema cijena ulaznica za Svjetsko prvenstvo u rukometu ponovno je aktualizirana, posebno u kontekstu usporedbe…
Dukan dijeta je kontroverzna i složena dijeta s niskim udjelom kalorija, ugljikohidrata i masti, ali…
Bavljenje sportom nije samo aktivnost koja pridonosi tjelesnom zdravlju; to je također prilika za razvoj…
Petak na 53. izdanju Kutije šibica donosi pravu nogometnu poslasticu. Na rasporedu je sedam utakmica…
Osnovni obrasci kretanja su klasifikacije vježbi koje predstavljaju temelj za odabir vježbi u treningu. Osnovni…