Iđirot je odličan prirodni čistač organizma – Ljekoviti podanak ove biljke prava je riznica zdravlja

Ljekoviti podanak ove biljke prava je riznica zdravlja. Osim što otklanja probavne tegobe, umiruje živce i ublažava prehladu i gripu, stimulira izbacivanje štetnih materija iz organizma.

Iđirot (Atorus calamus) je široko rasprostranjena višegodišnja biljka koja tisućama godina raste na istoku – u Kini, Indiji i Japanu. Veoma je cijenjen u tradicionalnoj kineskoj medicini a jedan car čak mu je nadjenuo ime “onaj koji produžava život”.

U Starom Rimu od ove biljke spravljao se balzam za očuvanje ljepote, dok se u drevnoj Grčkoj upotrebljavala za liječenje tegoba izazvanih oboljenjima probavnog trakta.

Iđirot se u Europi prvi put spominje oko 1560. godine, a odatle je nakon otkrića Amerike prenesen na novi kontinent, gdje su ga Indijanci masovno uzgajali.

Međutim, tijekom 18. stoljeća primjena ove biljke počela je da jenjava pa danas uglavnom raste samoniklo i može se pronaći uz obale rijeka, močvara i potoka.

Iđirot, u narodu poznat i pod nazivima temišvarka ili vodeni božur, ima pljosnatu stabljiku koja može da naraste do jednog metra, sa dugačkim, sabljastim listovima i grozdastim cvastima u obliku klipa koje se sastoje od žutih cvjetića.

Ljekovita svojstva iđirota – U ljekovite svrhe koristi se podanak koji izbija iz dugačkog korijena, a ubire se u rano proljeće ili kasnu jesen.

Upotrebljava se, prije svega, za ublažavanje tegoba izazvanih oboljenjima probavnih organa: pomaže u slučaju nadutosti, gastritisa, gorušice, bolova i grčeva u želucu, dijareje i raznih bolesti crijeva, podstiče apetit i smiruje upalu sluznice.

Napomena: Korijen iđirota sadrži azaron (eterično ulje), pa upotreba ove biljke treba da bude ograničena, a prilikom liječenja treba praviti pauze. Također, čaj od iđirota ne smiju piti trudnice.

Budući da obiluje vitaminom C, djeluje protiv prehlade i gripe, snižava temperaturu i pročišćava organizam, dok jod iz iđirota poboljšava koncentraciju i pamćenje. Koristi se i u terapiji usporenog metabolizma i opće slabosti organizma, dok se oblozi od rakije i samljevenog podanka biljke primjenjuju u terapiji čireva na koži.

Pročitajte još neke zanimljive činjenice i recepte od ove ljekovite biljke

Ima sedativno djelovanje pa se preporučuje u slučaju živčane napetosti, a pošto mirisom veoma podsjeća na cimet, može poslužiti i kao začin.

Podanak iđirota u modernoj medicini koristi se za pripremu tečnosti za ispiranje usta, jer uklanja zadah i sprečava upalu desni. Osim u prahu, iđirot se na tržištu može pronaći i u obliku ulja, ekstrakta i tinkture.

Recepti od iđirota – Nakon što se podanak iskopa, potrebno je odstraniti sve žilice, dobro ga oprati, isjeći na komade dugačke desetak centimetara, nanizati ih na konac i okačiti da se suše na tamnom mjestu ili u rerni na 35°C. Ako je namijenjen za unutrašnju upotrebu, treba ga oljuštiti.

Čaj za ublažavanje želudačnih tegoba: U 2,5 dl (jedna šalica) sipati kašičicu iđirota, preliti ga hladnom vodom i ostaviti da odstoji od osam do dvanaest sati. Nakon toga čaj procijediti, podgrijati i piti u gutljajima, najbolje neposredno prije i nakon obroka. Ne smije se popiti više od šest gutljaja dnevno.

Napomena: Ne upotrebljavati iđirot u slučaju pojačane sekrecije želuca.

Tinktura od iđirota: Preliti 10 g izdrobljenog ili narezanog podanka sa 100 ml 70% alkohola i ostaviti da odstoji dva do tri tjedna (umjesto alkohola, može da posluži i rakija). Tinktura se koristi za masažu u slučaju reume, bolova u zglobovima i mišićima nakon fizičkog napora. Ovako pripremljena, ali razrijeđena tečnost, preporučuje se u terapiji kožnih osipa i ozeblina. Oralno se ne smije uzimati bez liječničkog nadzora!

Pomaže pušačima

Iđirot može da bude od velike pomoći prilikom prestanka pušenja jer žvakanje osušenog podanka ove biljke ubija želju za konzumiranjem nikotina. Pušačima se savjetuje da žvaču 10-15 komadića osušenog korena iđirota tijekom dana.

Kupka za promrzline: Oko 200 g podanka iđirota staviti u pet litara hladne vode i ostaviti da odstoji 12 sati. Nakon toga zagrijati do ključanja i sipati u kadu, pa natočiti ostatak vode iz slavine kako bi se postigla odgovarajuća temperatura. Banjati se 20 minuta, a potom se utopliti i ležati u krevetu najmanje jedan sat.

Vino od iđirota: U 1,5 litru bijelog vina staviti 30 g osušenog korijena iđirota i ostaviti da odstoji od šest do osam tjedana. Nakon toga procijediti i sipati u boce. Ovaj napitak jača organizam, a djelotvoran je i za jačanje želuca.

Stefan Nedeljković

Recent Posts

Utjecaj 5G tehnologija na korištenje mobilnih telefona

Posljednjih desetljeća svjedočimo nevjerojatnom razvoju mobilnih tehnologija, od prvih koraka u svijetu mobilnih komunikacija do…

19 minuta ago

Igra koju vole svi od 7 do 77

Malo je zabavnih igara na sreću koje može igrati svatko. Igra se online ili offline,…

3 tjedna ago

Festival Svjetla: Zagreb bilježi povećan interes turista; 19% više dolazaka i 15% više noćenja

Zagreb se ponovno potvrdio kao nezaobilazna destinacija za ljubitelje svjetlosnih spektakala, kako domaćih tako i…

1 mjesec ago

VIP programi lojalnosti: Luksuzne nagrade u bosanskim online kasinima

U živahnom svijetu online kockanja, VIP programi lojalnosti predstavljaju svjetionike prestiža i raskoši, nudeći elitnim…

2 mjeseca ago

Može li ChatGPT zamijeniti trenere za planiranje treninga? Evo što kaže studija

U današnje vrijeme, tehnološki napredak igra ključnu ulogu u razvoju sportskih performansi. Jedno od najnovijih…

2 mjeseca ago

Češnjak za zdravlje: TOP 8 benefita koje donosi

Češnjak, često slavljen zbog svoje kulinarske moći u poboljšanju okusa, krije tajnu izvan svoje ukusne…

2 mjeseca ago