Što nam Ivan Lesinger piše o ovoj ljekovitoj biljci?
Biljka divljeg krastavca, Ecballium elaterium L. Familiae Cucurbitaceae, dolazi iz porodica Tikvi, a još se u starom Egiptu rabila kao lijek. Latinsko ime Ecballium divlji krastavac dobiva po grčkoj riječi ekballein, što u prijevodu znači baciti se, a elaterium od grčke riječi elatos, što znači voziti, pobjeći.
Starogrčki filozof Teofrast koristio se korijenom za liječenje bijele gube te šuge kod ovaca. U antičko doba biljka je smatrana jakim abortivom.
U literaturi se navodi da se u nas rabi kao poznati drastičan purgativ, naročito kod trovanja narkoticima.
Sok iz svježeg ploda krastavca koristimo za liječenje sinusa i upala nosa poput sinusitisa, rinitisa, te za čišćenje odnosno odstranjivanje upalnog sekreta iz sinusa i nosne šupljine, bolnih zglobova, reumatizma i kožnih nečistoća poznatih kao akne, gljivice, osipi i razne infekcije. Treba svakako napomenuti da kod uporabe soka postoji mogućnost javljanja alergije koja izaziva pojavu edema (nakupljanja tekućine), a ako se konzumira u većoj količini može uzrokovati teško trovanje unutarnjih organa (enteristis).
Iz zrelih plodova, kad se otkinu, štrcaju sjemenke, zbog čega ga u narodu i zovu štrkavac ili štrcalica.
Uziman iznutra, odnosno interno, učinkovit je kod tegoba sa srcem i slabim radom bubrega. Često se koristi i za izazivanje proljeva, naročito u slučaju trovanja.
Sjemenke krastavca pomažu kod tegoba sa sinusima, a korijen uspješno otklanja bolove u zglobovima. Listovi se rabe kao snažan purgativ i diuretik te za izbacivanje tekućine iz probavnog sustava, kod edema i nakupljanja tekućine oko organa zatim bubrežnih i srčanih tegoba.
Svježi se list prema recepturi pučke medicine rabi kao oblog kod krvarenja hemoroida. Uporaba divljeg krastavca u liječenju najtežih bolesti, kao što je karcinom, pokazala se na žalost neuspješnom. Plod je dlakava i bradavičasta duguljasta boba. Iz zrelih plodova, kad se otkinu, štrcaju sjemenke, zbog čega ga u narodu i zovu štrkavac ili štrcalica, a to se događa zbog velikog tlaka koji se u njemu stvara.
Svježi se list prema recepturi pučke medicine rabi kao oblog kod krvarenja hemoroida.
No, uz ljekovitost postoje i neki otrovni dijelovi biljke kao što su svježi mliječni sok iz lista te zreli plod. Simptomi trovanja krastavcem su slinjenje, povraćanje, jaki bolovi u želucu i crijevima te proljev, a u većim količinama dolazi do jakih grčeva pa i do smrti.
Divlji krastavac rabimo kao prirodni abortiv, analgetik, antireumatik, antiskorbut, diuretik, drastik, kardik, kozmetik, laksativ i purgativ.
Oprez! Nije za trudnice: trudnicama je zabranjena bilo kakva uporaba divljeg krastavca.
Tijekom posljednjeg desetljeća, slovenska online kasino industrija je doživjela značajan rast transformirajući se iz tržišne…
Tema cijena ulaznica za Svjetsko prvenstvo u rukometu ponovno je aktualizirana, posebno u kontekstu usporedbe…
Dukan dijeta je kontroverzna i složena dijeta s niskim udjelom kalorija, ugljikohidrata i masti, ali…
Bavljenje sportom nije samo aktivnost koja pridonosi tjelesnom zdravlju; to je također prilika za razvoj…
Petak na 53. izdanju Kutije šibica donosi pravu nogometnu poslasticu. Na rasporedu je sedam utakmica…
Osnovni obrasci kretanja su klasifikacije vježbi koje predstavljaju temelj za odabir vježbi u treningu. Osnovni…