Bamija (Abelmoschus esculentus), jedna od najstarijih zdravih namirnica, na velika vrata vraća se u jelovnike brojnih kuhinja. Ipak, o njoj se i dalje stidljivo govori, jer većina ne zna ni kako izgleda, ni kakvog je ukusa, niti što sve u sebi krije ova biljka.
Ova trajna biljka iz porodice sljeza, naraste do metar visine. Ima plod duguljastog rebrastog oblika koji je lako probavljiv, sočan, prijatnog i pomalo oporog ukusa. Za ishranu se koriste samo mladi nedozreli plodovi, koji se prilikom kuhanja raspadaju oslobađajući mnoštvo sitnih sjemenki, izuzetno bogatih bjelančevinama i mastima.
Da bi mogle da se nađu na trpezi tijekom cijele godine mlade bamije se suše, nanizane na konac. Osim konzerviranja sušenjem, može i da se zamrzne, marinira ili samelje.
Bamija je bogata biljnim vlaknima, važnim za održavanje normalne razine kolesterola u krvi, dobre probave i optimalne razine šećera u krvi.
Sadrži i brojne minerale i vitamine, posebno iz grupe B, (najviše B1 i B2 i B6) važne za održavanje sigurne i zdrave trudnoće. Proizvodeći folate, sprječava pojavu urođenih mana i pomaže da plod raste i razvija se normalno.
Vitamin C, kojeg također ima u zavidnim količinama sprječava nastanak dijabetesa, odnosno ublažava simptome ukoliko se bolest već pojavila. Vitamin C je djelotvoran i u slučaju astme i drugih respiratornih problema. On također, podmlađuje kožu, pospješuje rast i regeneraciju njenih tkiva i na taj način poboljšava produkciju kolagena.
Sadrži i polisaharide koji djeluju stimulativno na organizam i krvotok, pa samim tim, dovode do boljeg rada mozga, odnosno memorije i kognitivnih sposobnosti.
U bamiji se nalazi i mnoštvo antioksidanasa, od kojih je posebno važan rutin jer doprinosi čvrstini malih krvnih sudova, kao i kvercetin koji čuva dišne putove, jer pomaže eliminaciji sluzi.
Zvanična istraživanja potvrdila su da redovno konzumiranje bamije smanjuje rizik od nastanka bubrežnih bolesti, posebno uzrokovanih dijabetesom. S obzirom na to da je jako bogata dijetetskim vlaknima, pospješuje zdravlje debelog crijeva, ali i čitavog probavnog trakta. Vitamin A, kojeg pronalazimo u bamijama doprinosi očuvanju zdravlja cjelokupne sluzokože ovih organa, kao i njihovo normalno funkcioniranje.
Bamija je, što se ono kaže, delikatesa i specijalitet kao hrana i istovremeno lijek za zdravlje i lijek za ljepotu. Biljka je bogata vitaminima i mineralima, a čaj od sušene bamije mnogim je dijabetičarima pomogao u reguliranju šećera. Blagotvorna sluz po kojoj je bamija poznata odlično liječi sve oblike želučanih oboljenja, osobito Helicobacter pylori, a ulje rješava teške dermatološke probleme. Hemoroidi i bore nestaju zauvijek ako jedete ukusna jela od bamije. Zanimljiva činjenica, naime, malo je poznato no iz bamije je napravljen prvi biljni botoks u svijetu.
Ukoliko ne znate kako pripremiti bamiju, ili nemate ideje kako uopće izgleda neko jelo od bamije, evo jedan zanimljivi i ukusan recept.
Priprema bamije po dalekom kurdskom receptu – Meso je potrebno isjeckati na kockice i dinstati na malo ulja dok ne nestane vode od mesa. Kada nestane vode od mesa dodati 2 šalice vruće vode, sol, biber i vegetu, može i malo više i kuhati oko 45 minuta i dok ne nestane voda.
Za to vrijeme skinuti peteljke bamije tako da kad ih odrežete vidite šupljine u bamiji, oprati ih i ostaviti na stranu.
Kad nestane vode iz mesa dodati sitno sjeckani bijeli luk i malo propržiti.
Nakon toga trebate dodati paradajz, još 2 šalice vode i limuntos. Malo promiješati pa dodati bamiju. Opet malo pomiješati i kuhati na srednjoj temperaturi 25 minuta. Tijekom kuhanja promiješati polagano još jedno dva puta pazeći pri tome da se bamija ne raspadne.
Sastojci koji su vam potrebni za gore spomenuto jelo od bamija su: 700 g janjetine ili junetine, 1 kg smrznute bamije, 6 češnjeva sitno sjeckanog bijelog luka, 2 žličice soli, biber, 1 konzerva paradajz sosa (400 g), 1 konzerva paradajza sjeckanog na kockice, 2 šalice + 2 šalice vode (prve dvije za kuhanje mesa, druge dvije za kasnije), 1/4 žličice limuntosa i 2 žličice vegete.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…