Categories: Ljekovita biljka

Alicin: Sastojak koji bijelom luku daje snagu izlječenja

Mnogi znaju da je bijeli luk ljekovit, no malo tko zna zbog čega je tako i koji točno spoj iz bijelog luka tako dobro djeluje na naše zdravlje. Čuli ste za Alicin? Alicin je sastojak u bijelom luku koji toj biljci daje prepoznatljiv okus i miris. Riječ je o sumpornom spoju koji ljekovito djeluje na mnoge načine.

Nije samo jedan aktivni spoj u češnjaku, ali mi ćemo ovom prilikom spomenuti baš alicin. Naime, sumporni spoj daje bijelom luku prepoznatljiv okus i miris. Također, taj sumporni spoj ovoj biljci daje mnoga ljekovita svojstva. Sumporni elementi zaslužni su za efikasno djelovanje češnjaka.

Alicin (Allicin) je organski sumporni spoj koji pronalazimo u bijelom luku (u vrstama iz obitelji Alliaceae). Prvi put ga je izolirao i proučavao u laboratoriju Chester J. Cavallito i John Hays Bailey ne tako davne 1944. godine. Već tada su istraživači uočili pozitivno djelovanje ovog spoja. Shvatili su da alicin nastaje kada se režanj češnjaka slomi, ili se nasjecka, odnosno kada se kemijskim procesom alliin pretvara u alicin. Takva reakcija je prirodni mehanizam obrane češnjaka od štetnika. Alicin je odgovoran za miris svježeg češnjaka, ali i za dobro djelovanje češnjaka protiv bakterija, virusa i gljivica.

Češnjak je bogat aktivnom tvari – alicin

Već ste mogli pročitati da je češnjak zaista bogat spojem koji zovemo alicin. Ovaj prirodni spoj djeluje protiv bakterija, protiv virusa i protiv gljivica. Također, alicin se dobrim pokazao i protiv parazita, a ima i antioksidacijsko djelovanje.

Znanstvena istraživanja dala su nam neke tragove da bi alicin mogao biti lijek za dijabetes. Također, naučnici su uvidjeli da se alicin može koristiti kod liječenja raka i različitih bolesti srca. Alicin snižava kolesterol i krvni tlak te sprječava moždani udar. Dakle, sve su ove stvari poznate u narodnoj medicini. Bijeli luk se koristi u liječenju svih spomenutih problema, što je i logično s obzirom da sumporne spojeve pronalazimo baš u ovoj biljci.

Neugodan miris češnjaka, ili ipak ne?

Nekima je miris bijelog luka odbojan, no ne i svima. Miris bijelog luka dolazi baš iz najboljeg ljekovitog spoja. Ako baš ne podnosite miris, a iskoristili bi ste ljekovita svojstva bijelog luka – predlažemo da ga koristite u kapsulama ili kuhanog.

S N

Recent Posts

Kultni horor filmovi koje ne smijete propustiti (pt. 1)

Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…

3 dana ago

Stipe Miočić: Biografija legende koja se oprostila od oktogona

Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…

4 dana ago

Casablanca Film (1942): Klasik koji prkosi vremenu

Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…

4 dana ago

Holistic fest: Najveći sajam holističkog zdravlja u Rijeci 16. i 17. studenog 2024.

Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…

1 tjedan ago

Celijakija: Razbijanje mitova i otkrivanje istine o životu bez glutena

Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…

2 tjedna ago

Slučaj Imane Khelif: Osvojila zlato na OI, a sada otkriveno da ima testise i XY kromosome

Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…

2 tjedna ago