Trava iva je ljekovita biljka latinskog imena teucrium montanum. Raste u planinskim krajevima diljem svijeta. U našim krajevima je poznata i pod nazivima dupčac i gorski cmilj.
Prepoznaje se po malim grmićima s blijedo žućkastim cvjetovima na vrhovima grančica. Stabljike su joj pretežno uzdignute i djelomično drvenaste, a listovi su bez peteljke, dlakavi samo na prednjoj strani, zelene i sivo bjeličaste boje.
Trava iva raste po suhim, toplim i krševitim mjestima i to na visinama od oko 800 metara i više, uglavnom na južnim obroncima.
Ljekovita svojstva i sastav trave ive
Ova biljka se koristila za liječenje još u doba antike. Postoji staro narodno vjerovanje na Balkanu koje govori o tome da trava iva omogućuje mentalni i fizički oporavak nakon duge bolesti, teške tjelesne ili duševne iscrpljenosti.
Ova biljka je jedna od najpouzdanijih ljekovitih biljaka iako je manje poznata u široj javnosti. Veoma se cijeni u planinsko-brdskim krajevima, a za ovu biljku kažu da liječi skoro sve teške bolesti.
Postoji narodna izreka za ovu biljku, a to je: „Trava iva od mrtva pravi živa“.
Okus biljke je izuzetno gorak. U narodnoj se medicini koristi za liječenje mnogobrojnih bolesti, prije svega probavnih i dišnih organa, pa čak i kod tuberkuloze pluća.
Ljekovitost biljke
Gorke tvari koje ova biljka ima u svom sastavu su tanin, metanol, petrolejski eter, kloroform, etilni acetat, 1-butanol. Zbog ovih sastojaka se često preporučuje za jačanje imuniteta, a odličan je lijek i za ljude koji su izloženi jakom stresu. Također pomaže i kod mnogobrojnih bolesti želuca te olakšava nadutost.
Zbog svojih antiseptičkih djelovanja koje ova biljka ima uništava patogene mikroorganizme, odstranjuje štetne tvari u crijevima i želucu. Također je djelotvorna i kod bolesti usta i grla, raznih infekcija, gljivica i afti.
Uz pomoć čaja od trave ive možete liječiti grčeve i očistiti krv. Još se upotrebljava i protiv svih vrsta groznica te kao pomoć kod šećerne bolesti.
Neka nova istraživanja pokazuju da je razina antioksidativnih tvari u čaju podjednaka onoj u ginku i zelenom čaju, koji su poznati po izvanrednoj ljekovitosti.
Tinktura ove ljekovite biljke pomaže kod hemoroida, zatim kod bolesti jetre i žuči jer potiče stvaranje i protok žučne kiseline.
Kupka od ove biljke je odlična za vašu kožu pogotovo ako se radi o ranama i promjenama na koži. Često se koristi u obliku balzama za ublažavanje reumatizma.
Možemo reći da je trava iva univerzalni lijek za gotovo sve bolesti te je isprobajte ako imate problema s bilo kojom bolesti.
Svojstva trave ive su: pomaže kod želučanih bolesti, djeluje protiv bakterija i gljivica, smanjuje upale, odličan je antioksidans, pomaže kod depresije, izbacuje višak tekućine iz organizma, regulira probavu, čisti organizam, jača imunitet, primjenjuje se u liječenju bolesti dišnih organa, pomaže kod hemoroida i dijabetesa.
Trava iva – recepti za zdravlje
U nastavku ćemo napisati neke poznate ljekovite recepte od trave ive. Naučite iskoristiti ljekovita svojstva biljke, i pripremiti prirodni lijek za bolesti koje vas muče.
-
Za čišćenje krvi
Žlicu suhe i usitnjene trave ive prelijte s 250 ml kipuće vode, poklopite i kuhajte 2 minute. Ostavite da odstoji 15 minuta te procijedite. Ovakav čaj pijte 3 puta na dan po jednu šalicu prije glavnih obroka. Čaj se pije bez šećera.
-
Protiv hemoroida i žuči
20 grama biljke potopite u 100 mililitara konjaka te ostavite dva tjedna da odstoji. preporuča se piti tri puta na dan po 20 kapi ovako dobivene tinkture.
-
Jačanje organizma
Travu ivu pomiješajte s matičnjakom, majčinom dušicom i hajdučicom u jednakim omjerima po 20 grama. Zatim jednu žlicu ove mješavine prelijte šalicom kipuće vode i poklopite. Ostavite da se ohladi nekih 20 minuta, procijedite i pijte tri puta na dan pola sata prije obroka.
-
Vino za jačanje imuniteta
U litru crnog vina potopite 20 grama trave ive te ostavite da stoji 8 dana. Ovakvo vino se pije po jedna čašica tri puta dnevno prije jela. Možete isprobati i ovaj recept: osušenu biljku sameljete u mlinu za kavu te uzimajte jedan do tri grama prije jela.
-
Probavni i dišni putovi
Jednu žličicu suhe trave prelijete s 2 decilitra vruće vode, poklopite i ostavite pola sata te procijedite. Pije se dvije do tri šalica na dan. Ako liječite probavni sustav čaj se ne šećeri, a ako se liječi dišni sustav čaj se zasladi s medom.
-
Tinktura
200 grama listova i cvjetova trave ive prelijte s litrom 60-postotnog alkohola, bocu dobro zatvorite i držite na toplome mjestu mjesec dana. nakon toga procijedite i pijte 2 do 3 puta dnevno po 15 do 20 kapi s malo čaja ili soka.
Tinkturu možete napraviti i da 20 grama biljke namočite u 1 decilitru konjaka i ostavite da odstoji 14 dana. Nakon toga se procijedi i pije 3 puta dnevno po 20 kapi. Ovako dobivena tinktura se koristi za liječenje bolesti žuči, bijelog pranja kod žena, hemoroida i tuberkuloze.
-
Tinktura protiv slabe cirkulacije i proširenih vena
Pomiješajte po 50 grama sušenog lista koprive, sušene trave ive, sušenog kantariona i isto toliko sušenog nevena te stavite u veću teglu ili bocu, dodajte litru loze ili neke druge kvalitetne rakije, dobro zatvorite i ostavite da odstoji 30 dana. Biljke će za to vrijeme upiti dosta tekućine. Nakon toga ih dobro iscijedite kroz gazu jer je to najbolji dio rakije. Tako dobivenu tekućinu prelijte u čistu staklenu bocu te čuvajte na hladnom i mračnome mjestu. Pije se po jedna žlica dnevno ujutro prije jela ili tri puta dnevno prije jela po jedna žličica.
-
Za liječenje rana
Pripremite kupku tako da u lavor stavite malo mlake vode te dodajte 20 do 30 kapi tinkture i namačite oboljeli dio tijela.
-
Protiv reume i artritisa
Trava iva se često koristi u obliku balzama za ublažavanje reumatizma. Tradicionalno sredstvo za pripremu ljekovitih masti je svinjska mast. U tri žlice rastopljene ne prevruće svinjske masti dodamo dvije žlice sitno narezanih suhih biljnih dijelova, ostavimo da se ohladi i stvrdne. Zatim je lagano rastopimo i ohladimo. Ovo ponovimo još dva puta te nakon toga ocijedimo u pripremljene posude.
-
Čajna mješavina za brži oporavak kod upale pluća
Pomiješajte po 100 grama trave iva, biljke oman i očajnice, zatim uzmite 3 žlice ove mješavine i pomiješajte sa 750 mililitara proključale vode, poklopite i ostavite da odstoji 30 minuta. Nakon toga procijedite i pijte nezaslađeno tijekom dana u manjim gutljajima.
-
Čajna mješavina za normalizaciju rada jetre
Pomiješajte po 20 grama trave iva, gujine trave i maslačka te biljke sameljite u blenderu. Mješavinu spremite u teglicu koja se može dobro zatvoriti i čuvajte na tamnome mjestu. Preporuča se uzimanje jedne žlice praha s malo vode ili čaja od mente i to tri puta na dan pola sata prije jela. Ova kura traje mjesec dana.
-
Gorka travarica za probave i poboljšanje apetita
Pomiješajte 20 grama trave iva te po 10 grama trave lincura, podubica i iđirot. Ovu mješavinu biljaka stavite u čistu, suhu teglicu ili bocu te prelijte litrom jake voćne rakije. Dobro zatvorite i ostavite na tamnom i hladnome mjestu 12 dana te povremeno pretresite. Nakon toga procijedite i pijte po jednu čašicu prije jela.
-
Mješavina protiv akni
Pomiješajte jednaku količinu listova matičnjaka, stabljike rusomače, listova kadulje, listova i cvjetova vrijeska, stabljike ive trave, korijena puzave pirike i korijena odoljena. Sve biljke se prije dobro usitne i pomiješaju. Zatim u litru kipuće vode dodajte 5 grama ove mješavine biljaka i kuhajte poklopljeno pola minute. Nakon toga ohladite, prelijte u bocu i držite dobro zatvoreno. Svakog dana popijte pola litre ovog čaja.