Uslijed konstantne izloženosti kemijskim sredstvima za kućnu higijenu i korištenja agresivnih sapuna, koža ruku postaje suha i ispucala, a nokti krhki i bezbojni.
Nokti govore dosta o našem zdravstvenom stanju, ali i o higijenskim navikama. Pročitajte malo o temi, njega noktiju…
Za brzu procjenu zdravstvenog stanja dovoljno je da bacite pogled na nokte i kosu. Zdravi nokti su čvrsti i otporni, a kosa sjajna i lepršava. Da, istina je, nokti su ogledalo vašeg zdravlja.
Nokti su specijalizirani dio gornjeg dijela kože čija je glavna komponenta protein keratin i posljednji su dijelovi tijela koji se snabdijevaju krvlju i hranljivim materijama.
Osnovna funkcija im je da od oštećenja i ozljeda zaštite živce na vrhovima prstiju ruku i nogu. Oni su prirodno bezbojni i transparentni, a kada su zdravi imaju ružičastu boju zbog izobilja krvnih žila ispod kože. Kada u organizmu dođe do određenih poremećaja njihov izgled i kvaliteta se mijenjaju što ukazuje na postojanje metaboličkih “problema” u organizmu, bilo da je to nedostatak vitamina i minerala ili gljivične i bakterijske infekcije.
Osnovno je pravilo da se prilikom obavljanja kućnih poslova nose gumene rukavice koje će spriječiti kontakt sa kemikalijama i sačuvati kožu ruku i nokte.
Melem protiv zanoktica – Otopiti 30 g pčelinjeg voska na blagoj temperaturi, pa dodati po 30 ml ulja masline i mrkve, i 10 ml sezamovog ulja. Miješati petnaestak minuta, skloniti sa vatre, poklopiti, ostaviti da se prohladi pa presuti u staklenu teglicu i čuvati na hladnom mjestu. Melem koristiti za mazanje zanoktica i noktiju dva-tri puta dnevno. Ovaj preparat odlična je preventiva zanoktica i u tu svrhu ga treba utrljavati dvaput tjedno u predjelu oko noktiju.
Umjesto standardnih sapuna, preporučuju se prirodni, na bazi ulja i kozjeg mlijeka, ali treba imati na umu da za lošu kvalitetu noktiju nisu uvijek krivi vanjski faktori, već to može biti signal da organizmu nedostaju neophodni minerali i vitamini. Stoga što češće treba konzumirati namirnice bogate cinkom kao što su jaja i mlijeko, integralne žitarice i kelj koji obiluju folnom kiselinom (vitamin B9). Pored toga, svakodnevno treba piti najmanje dvije litre vode kako bi se spriječila dehidracija organizma, a ujedno i noktiju.
Obloga od crnog luka za zdrave nokte – Treba presjeći crni luk na dva dijela, pa jednom polovinom masirati nokte i zanoktice. Postupak ponavljati najmanje deset dana. Nakon tretmana, napraviti umirujuću kupku za ruke koja će ukloniti miris luka. Možete oprobati i sljedeći prirodni tretman za zdravlje kože: U posudu s toplom vodom sipati nekoliko kapi eteričnog ulja ružmarina i svježe iscijeđen sok od pola limuna. Ruke držati potopljene oko pola sata, a nakon toga premazati ih uljem od žutog nočurka koje je po sastavu najsličnije prirodnim masnoćama u koži i idealno je za njegu, naročito ukoliko je koža suha i ispucala. Već nakon nekoliko tretmana, nokti će prestati da se listaju, a zanoktice će potpuno nestati.
Maska od gline – Pomiješajte po žlicu maslinovog ulja i gline za vanjsku upotrebu sa tri kapi eteričnog ulja lavande. Miješati sve dok se ne dobije ujednačena smjesa, a potom je presuti u staklenu teglu, dobro zatvoriti i čuvati na hladnom mjestu. Svakodnevno utrljavati u nokte i zanoktice, pa ostaviti da djeluje dok se potpuno ne osuši. Potom isprati toplom vodom i namazati ruke hranjivom kremom.
Maska od krumpira i avokada – Da biste poboljšali kvalitetu noktiju i spriječili njihovo pucanje nakon korištenja deterdženata i raznih sredstava za čišćenje, napravite ovu masku: Propasirajte jedan kuhan krumpir, pa ga pomiješajte sa žličicom ulja avokada i sokom od pola limuna. Miješati sve dok se ne dobije kompaktna masa koju treba nanijeti na ruke i dobru utrljati u nokte i zanoktice. Ostaviti da djeluje oko pola sata, a potom isprati toplom vodom i nanijeti hranljivu kremu za ruke.
Ulje za masažu – Pomiješati 10 žličica ulja od koštica grožđa, tri kapi eteričnog ulja eukaliptusa, četiri kapi eteričnog ulja ružmarina i dvije kapi eteričnog ulja nane, pa sipati u bočicu od tamnog stakla i čuvati na hladnom mjestu. Prije svake upotrebe dobro promućka ti i svakodnevno koristiti za masažu ruku, noktiju i zanoktica.
Pakovanje od maslinovog ulja i meda – Otopiti žlicu meda na blagoj temperaturi. Skloniti sa vatre i dodati žlicu djevičanskog maslinovog ulja i sok od pola limuna. Miješati drvenom žlicom dok se sve ne sjedini. Masku ravnomjerno nanijeti na ruke, a zatim navući najlonske rukavice i ostaviti da djeluje 15-20 minuta. Isprati mlakom vodom i nanijeti hranljivu kremu. Tretman ponavljati svaki drugi dan dok se zanoktice i nokti ne oporave, a nakon toga jednom tjedno.
Sprej za jake i sjajne nokte – U bočicu sa raspršivačem sipati 10 ml jabukovog octa i po 15 ml ulja od bundeve i sjemenki grožđa. Dobro promućkati i prskati nokte najmanje jednom dnevno, obavezno prije lakiranja. Vitamini i minerali iz ovih ulja povećavaju otpornost noktiju na lomljenje i listanje, dok će im jabukov ocat vratiti sjaj i spriječiti žuti ton boje uzrokovan djelovanjem laka.
Priprema hranjive kreme – Pomiješati 30 g ši putera (SHEA BUTTER) sa sokom od pola limuna i mazati nokte i zanoktice najmanje dva puta dnevno. Kremu obavezno čuvati na hladnom mjestu u staklenoj bočici. Ši puter podstiče regeneraciju noktiju i kože te sprečava upale, dok limun omekšava zanoktice.
Krema od pčelinjeg voska – Otopiti žlicu pčelinjeg voska na blagoj temperaturi, pa dodati po žlicu ulja nevena i tečnog sapuna. Miješati dok se ne sjedini, a potom sipati u teglicu i ostaviti da se ohladi. Svaku večer pred spavanje mazati nokte i zanoktice.
Kupka za jačanje noktiju – Zagrijati na blagoj temperaturi sok od jednog limuna, žlicu destilirane vode i žlicu ulja od jojobe (Simmondsia chinensis). Potopiti vrhove prstiju u kupku i držati najmanje 15 minuta. Ne ispirati, već višak tečnosti pokupiti ručnikom. Ukoliko se kupka primjenjuje svaku večer, nokti postaju izuzetno čvrsti.