Saznajte sve o ljekovitom korijenu đumbira. Nastavite čitati jer, opisat ćemo korijen đumbira, spomenuti ljekovita svojstva i napisati ljekovite recepte od đumbirovog korijena.
Đumbir je biljka iz tropskih krajeva, i svojom stabljikom podsjeća na trsku. Može narasti i do metar u visinu, a korijen je gomoljast, debeo i nadasve jako ljekovit. Od đumbira najviše i koristimo korijen. Još od davnina se koristi kao začin, za pripremu čaja ali i kao dodatak raznim prirodnim ljekovitim preparatima. Đumbir kao lijek se koristi tisućama godina, a današnja moderna istraživanja su potvrdila njegova ljekovita svojstva.
Nutritivne vrijednosti korijena đumbira
Mesnati i aromatični korijen đumbira ljekovit je, a primjena je raznolika.
U 100 grama đumbirovog korijena pronalazimo:
- oko 80 kcal
- 1,82 g proteina
- 0,75 g masti
- 18 g ugljikohidrata
Đumbirov korijen bogat je mineralima (kalij, bakar, magnezij i mangan) i vitaminima grupe B, vitaminom C, manjom količinom pantotenske kiseline i niacinom.
Prepoznatljiva aroma ovog korijena, i njegov okus dolaze kao rezultat vrijednih spojeva poput spoja gingerol, zingeron i shoagol. Hlapljiva ulja u đumbiru daju mu okus i miris, kao i ljekovite osobine, a zastupljenost pojedinog ulja ovisi o tome dali koristimo svježi korijen, kuhani, ili pak sušeni korijen đumbira.
Narezani đumbir
Svježi korijen đumbira sadrži 1-3% spoja gingerol, koji tijekom kuhanja đumbira prelazi u zingeron koji je manje oštar i slatkast, dok sušenjem korijena prelazi u oštrije shoagole.
Ljekovita svojstva đumbira
Đumbir lako možete kupiti u svakoj malo bolje opremljenoj trgovini. Često se koristi u svijetu, ali i kod nas. Ako pak ne želite kupovati đumbir, znajte da se biljka lako uzgaja i dobro napreduje i kod nas. Možete sebi posaditi đumbir, i uživati blagodati svježeg i prirodno uzgojenog đumbira.
Na kraju teksta ćemo napisati i kako se đumbir sadi, pa ga sami posadite u lončanici ili vlastitom vrtu. Sada ćemo spomenuti njegova ljekovita svojstva, i naravno, napisati neke recepte i praktičnu primjenu đumbira u liječenju.
Danas se đumbir dosta često koristi kao začin i kao lijek. Naučnici su potvrdili mnoga ljekovita svojstva ovog korijena, a stalno nam dolaze i nove spoznaje u korist ljekovitosti đumbira.
Naučnici smatraju da je đumbir odličan lijek protiv upala, oteklina, grčeva, i mučnine u trbuhu. Često se koristi kao dodatak čaju za smirivanje kašlja, jačanje imuniteta i prevenciju od prehlade.
Imamo razloga vjerovati da đumbir pomaže boljem pamćenju, i da podiže energiju. Pored svega spomenutog, najpoznatiji je kao prirodni lijek koji ublažava mučninu za vrijeme trudnoće, mučninu za vrijeme putovanja, i druge oblike mučnine u trbuhu. Odličan je prirodni lijek za probavu.
Korijen đumbira u sebi ima znatne količine spoja kurkumin, koji ubrzava metabolizam, pa pomaže razgradnji mesa i mlijeka u organizmu, čime se pospješuje rad jetre i čišćenje organizma.
Đumbir će sniziti povišeni kolesterol u krvi, smanjiti bolove (glavobolju i reumatske bolove), te povećava broj spermatozoida.
Mnoge su mogućnosti primjene đumbira u alternativnoj medicini. U nastavku ćemo napisati recepte za prirodna ljekovita sredstva od đumbira.
Provjereni recepti sa đumbirom
U nastavku ćemo napisati neke najpoznatije ljekovite recepte sa đumbirom. Naučite kako se đumbir koristi u liječenju, u alternativnoj medicini.
Čaj od đumbira za zdravlje srca
Oljuštite manji komad đumbira i narežite ga na tanke ploške. Stavite u 5 dl hladne vode, pa kuhajte 20 minuta. Nakon toga procijedite čaj, i zasladite s medom kada se lagano ohladi. Pijte par šalica čaja na dan. Ovaj čaj će sigurno dobro djelovati na vaš organizam, a prvenstveno za krvožilni sustav i zdravlje srca.
Sirup od đumbira protiv prehlade
U 2 dl vode stavite dvije žličice svježe narezanog (sitno isjeckanog) đumbira, i kuhajte ga na manjoj temperaturi nekih pola sata. Dodajte 150 g šećera ili bolje prirodnog meda, pa kuhajte još jedno vrijeme (dok smjesa ne postane kao sirup). Kada ste dobili sirup, sklonite sa kola. Dobili ste prirodni lijek od đumbira, koji uzimate po jednu žlicu dnevno. Najbolje je sirup uzeti ujutro, na prazan želudac.
Đumbirovo ulje za masažu
Iscijedite jedan korijen đumbira u sokovniku, pa dobiveni sok pomiješajte sa uljem sezama u omjeru 1:1. Dobro promiješajte i spremite u frižider. Dobili ste ulje za masiranje, koje će vam dobro doći da se opustite i protiv bolova u mišićima i zglobovima.
Najbolje je da pravite manje količine, da možete potrošiti ulje prije nego mu istekne rok trajanja.
Energetski napitak od đumbira
Napravite prirodni energetski napitak od đumbira. Uzmite pola žličice naribanog korijena đumbira, pa pomiješajte sa pola žličice mljevenih sjemenki lana i žličicom prirodnog meda. U to dodajte 2 dl mineralne vode, sok od jednog limuna, grejpfruta i naranče.
Dobili ste ukusan i jako zdravi energetski napitak. Započnite dan s čašom ovog napitka i vidjet ćete rezultate.
Detoks napitak od đumbira i limuna
Još jedan dobar napitak sa đumbirom, za zdravlje i dobar početak dana. Ovaj napitak čisti organizam od nakupljenih toksina, smanjuje apetit i poboljšava pražnjenje crijeva. Djeluje dobro na cijeli organizam, pa svakako napravite napitak i isprobajte.
U 2 litre vode stavite na kolutiće narezani krastavac, i jedan limun. Dodajte u vodu i žlicu svježe naribanog đumbira, i 5 listića mente. Pustite da stoji 5 minuta, da voda upije sve vrijedne elemente, pa onda popijte čašu. Ostatak napitka popijte kroz dan.
Ovaj napitak je zdrav, a djeluje slično kao i Sassy voda.
Đumbir protiv mučnine za vrijeme vožnje
Spomenuli smo da đumbir djeluje protiv mučnine, pa da napišemo kako se koristi prije nego krenete negdje na put. Ako putujete, i strah vas je mučnine, slobodno si uzmite manji komadić đumbira i jednostavno ga žvačite. Đumbir ima jak okus, ali manji komadić možete podnijeti. Sok koji otpušta progutajte, a đumbir će odraditi ostalo.
Možete ga iskoristiti i na ovaj način: na maramicu ukapajte 1-2 kapi eteričnog ulja đumbira i udišite kada se pojavi mučnina. Kemijski spojevi iz đumbira će smanjiti želučane grčeve, neutralizirati probavne kiseline i inhibirati će “centar za povraćanje” u mozgu. Liječnici ga često preporučaju kao alternativu modernim lijekovima jer, za razliku od njih, đumbir ne izaziva pospanost.
Protiv prehlade
Čaj od đumbira odličan je protiv prehlade. Ovaj ljekoviti đumbirov čaj jača naš imunološki sustav, čime je organizam snažniji i lakše se bori protiv napada prehlade. Pored toga, čaj od đumbira ubrzava metabolizam i potiče sagorijevanje masti. To nam pomaže da lakše skinemo suvišne kilograme, posebno iz razloga što đumbirov čaj smanjuje apetit. Ako vas uhvati prehlada, čaj od đumbira pijte 2 puta dnevno, po jednu šalicu. Čaj se pravi tako da pola žličice naribanog korijena đumbira pustite da odstoji nekoliko minuta u vrućoj vodi.
Želatina od đumbira pomaže kod bolova u grlu
Ako imate grlobolju, ova želatina od đumbira će dobro doći. Želatinu pravite tako da uzmete 2 limuna, i 2 korijena đumbira, te malo meda.
Limun i đumbir narežite na tanke kriške pa u staklenku slažite red limuna pa red đumbirova korijena. Lagano ulijevajte med u staklenku, pri tome pazite da med ispuni sve međuprostore i da u potpunosti prekrije limun i đumbir.
Čvrsto zatvorite staklenku i spremite ju u hladnjak. S vremenom, smjesa će postati želatinasta i tada je spremna za korištenje. Kada vam zatreba napitak za bolno grlo, uzmite dvije do tri jušne žlice želatine zajedno s komadima đumbira i limuna i stavite u lončić s proključalom vodom. Ostavite 3-4 minute pa pijte procijeđeno.
Čaj od đumbira protiv migrene
Ako patite od napada migrene isprobajte ljekoviti čaj od đumbira. Za pripremu čaja potrebno vam je 2 žličice svježeg đumbira i 2,5 dl vode. Kada ste napravili čaj, u njega dodajte sok od pola limuna i 1 žličicu meda. Čim osjetite simptome migrene, krenite piti čaj i to najmanje 4-5 puta na dan.
Sirup od đumbira protiv kašlja i grlobolje
Uzmite veći komad korijena đumbira, ogulite i stavite zajedno sa 2 šalice šećera i 2 šalice vode da se kuha na laganoj temperaturi. Pustite da se sastojci kuhaju 15-20 minuta, pa pustite da se sirup dobro ohladi. U ohlađeni sirup dodajte sok limete. Procijedite kroz gazu i pretočite u čistu (sterilnu) bocu. Ako želite malo gušću konzistenciju sirupa kuhajte ga malo dulje od preporučenog vremena. Razmutite sirup s vodom, a pripravljenom soku možete dodati malo svježe paprene metvice ili matičnjaka. Ovaj sirup je odličan lijek za kašalj i grlobolju.
Pivo od đumbira protiv prehlade i gripe
Malo tko je čuo za pivo od đumbira, ali ovaj napitak je jako ljekovit pa ga svakako iskušajte. Pivo od đumbira dobro je protiv bolova u mišićima, kod reumatoidnog artritisa, te protiv gripe i prehlade.
Pivo napravite na način: Ulijte 450 mililitara filtrirane vode u lonac i stavite lonac na kolo da voda proključa. Nakon što voda krene ključati dodajte u nju 200 grama oguljenog i nasjeckanog đumbira. Smanjite kolo i pustite da voda kuha još 5 minuta. Nakon toga sklonite sa kola i pustite smjesu da stoji 20 minuta, pa procijedite.
U zasebnoj zdjeli pripremite sirup: Otopite 200 grama šećera u šalici filtrirane vode, pa prokuhajte. Pomiješajte pola šalice soka đumbira s 1/3 šalice sirupa i pola šalice mineralne vode. Dodajte malo meda i nekoliko kapi soka od limete. Možete ga ukrasiti kriškama limuna. Pivo od đumbira smanjit će simptome prehlade i gripe, a napitak je koristan i za poboljšanje cirkulacije.
Ljekovita tinktura od đumbira
Napisat ćemo recept za ljekovitu tinkturu od đumbira. Sami je sebi napravite, da vam pomogne kada zatreba. Tinktura od đumbira pojačava imunitet, i odlično djeluje protiv virusa prehlade i gripe. Tinkturu od đumbira napravite tako da uzmete 400 grama korijena svježeg đumbira i očistite ga od kožice. Korijen naribajte i zalijte ga sa 1 litrom alkohola ili kvalitetnom domaćom rakijom. Ostaviti sadržaj da stoji 3-4 tjedna na toplom mjestu, uz povremeno mućkanje. Kada tinktura dobije žutu boju trebate ju procijediti.
Tinkturu uzimajte po 1 žlicu nakon doručka i ručka. Nemojte je uzimati u večernjim satima.
Naučite uzgojiti đumbir u vrtu
Đumbir se zapravo lako može uzgojiti u vlastitom vrtu. Moguće je korijen đumbira uzgojiti i u lončanici, ali svakako možete isprobati sadnju u vrtu, ako imate mjesta.
Neće vam trebati mnogo mjesta, jer je đumbir gomoljasta biljka, a iznad zemlje će izrasti kao trska u visinu.
Posađeni korijen đumbira
Posadite ga u lončanici ili u vrtu: Za posaditi đumbir pripremite lončanicu promjera od nekih 25 cm. U lončanicu stavite zemlju koju koristite za cvijeće. U zemlju posadite korijen đumbira tako da iz zemlje vire vrhovi zelenih izdanaka. Ako želite posaditi više zasebnih đumbir, slobodno korijen sa izdancima razrežite na dijelove i svaki dio zasadite posebno. Svaki komad sa izdankom će izrasti kao nova biljka.
Zemlja u kojoj zasadite đumbir treba biti vlažna, a temperatura zemlje da bude oko 25C. Stavite lončanice na mjesto gdje ima dovoljno svjetla, a opet da biljka ne bude izložena direktnom, jakom sunčevom udaru.
Ako ste sve uradili kako treba, i ako ste pazili na biljku, za neko vrijeme će je trebati presaditi u veću lončanicu (promjera 35 cm). Već sljedeće jeseni, prestanite sa zalijevanjem biljke, a kada se zemlja u lončanici dobro osuši, možete vaditi korijen koji se već dobro razmnožio u zemlji.
Osim u lončanici, đumbir možete posaditi u vrtu. Lako uspijeva i kod nas, pa pokušajte.
Da bi dobili izdanke, uradite sljedeće: Kada kupite korijen đumbira, stavite ga u papirni škartoc i pustite da stoji na tamnom i umjereno toplom prostoru. Nakon nekog vremena iz korijena će krenuti izdanci. Izlomite korijen na način da svaki dio ima svoj izdanak, pa ih posadite po vrtu.
Pazite da ne posadite korijenje previše duboko. Pustite neka izdanci vire van, i naravno, neka budu okrenuti prema gore.