Važno je znati da med ne treba uzimati iz žličice jer kod osjetljivih osoba može izazvati grčeve i pečenje u želucu.
Med je zdrava prirodna namirnica, ali trebamo znati neke stvari o tome kako se pravilno konzumira med.
Trebamo svi biti svjesni činjenice da je med bolja opcija od korištenja šećera, što znači da uvijek, ako ste u prilici svoj napitak zasladite uz pomoć meda a ne šećera. Osim toga, med u sebi sadrži i nešto manje kalorija nego što je to slučaj kod šećera.
Idemo dalje, pa da spomenemo da je med dvostruko slađi od šećera jer sadrži visok udio fruktoze. Glikemijski indeks meda u prosjeku je oko 55, što je umjerena vrijednost te se može preporučiti i dijabetičarima, ali u ograničenoj količini.
Med ima antivirusna i antimikrobna svojstva, koja su dokazana i modernim testiranjima, pa znamo da med povoljno djeluje na izbacivanje toksičnih tvari iz tijela, ima antibakterijski učinak i ovisno o vrsti, u ograničenim količinama djeluje povoljno na crijeva, jetra, probavni trakt, dišni sustav i druge organe.
>> Naučite prepoznati prirodni med
Mnogim istraživanjima se došlo do rezultata kako med povoljnije djeluje i na kontrolu šećera u krvi te na osjetljivost na inzulin u usporedbi s drugim sladilima. Baš se zbog toga preporučuje kao bolja opcija i kod mršavljenja.
U nastavku pročitajte kako se pravilno konzumira med
Najbolje je rastvoriti ga u čaši mlake vode i popiti.
Ako ipak odlučite da ga uzmete žličicom, neka bude drvena ili pak plastična, i obavezno ga sišite kao bombonu prije nego što ga progutate. Nakon toga uzmite nekoliko gutljaja mlake vode.
Ako ga stavljate u čaj, vodite računa o tome da napitak ne bude suviše vruć jer će u tom slučaju med izgubiti ljekovitost.
Svaki kristaliziran med može se vratiti u tečno stanje zagrijavanjem, odnosno stavljanjem staklenke u posudu s toplom vodom čija temperatura ne smije da prelazi 55C.