Koristimo kolačiće Za pružanje boljeg korisničkog iskustva.

Nastavkom pregleda stranice, prihvaćate uvjete i korištenje kolačića. Saznajte više

Slažem se

Kako do novog društvenog poretka

  • Ponedjeljak, 10 Veljača 2014 21:15
  • Pročitano 2589 puta

­Povijest nas uči da civilizacije koje se temelje na profitu i eksploataciji pučanstva propadaju. Sve je više ljudi koji uviđaju neophodnost novog društvenog poretka temeljenog na prirodnim zakonima, međusobnom poštovanju, pravednosti i ljubavi.

Piše: Luka Rocco

Opće je poznato da zdravo društvo čine zdravi pojedinci. Međutim, što ako je naše društvo zaraženo i nama se to ne sviđa, a nemamo kamo pobjeći? Što napraviti i kako razmišljati?


Stupovi društva

stupovi društvaKao stupovi Pozitivnog društva uvijek trebamo imati fokus na pozitivnom razmišljanju i djelovanju. To znači da poslije utvrđivanja nekakvog nedostataka ili pogreške u društvu, trebamo prihvatiti odgovornost i pokazati primjerom kako ih ispraviti.

Postavimo si osnovne smjernice djelovanja koje će nas voditi u konstruktivnom i pozitivnom djelovanju gdje ćemo brzo i efikasno učiti od svojih grešaka, jer svatko griješi. Samo je pitanje tko doista uči na svojim greškama.

Ako nam se ne sviđaju potezi i djelovanje nekog političara, ne gubimo vrijeme u vrijeđanju, sarkazmu, cinizmu i ogovaranju. Usmjerimo se na kreativnost i stvaranje, na napredak.

Učimo od tuđih grešaka i primjenjujmo novo stečene spoznaje za dobrobit cijelog društva. Umjesto problema analizirajmo rješenja. Uložimo svoju energiju u pozitivan aspekt života. Stavimo sebe u njegov položaj, s njegovim ovlastima i djelujmo, u svojim mislima.

Učimo i postavljajmo nove kriterije. Mi smo ti koji određujemo kojim se smjerom kreće naše društvo – društvo smo mi. Ukoliko ustrajemo u svojim idealima i provodimo ih u djelo u granicama trenutnih mogućnosti, granice mogućnosti će se širiti…to je Zakon.


Zaraza

sebičnost kao zarazaJedna od najvećih zaraza ljudskog roda je sebičnost. Ona vodi do gubitka inteligencije jer iskrivljava percepciju stvarnosti. Objasnit ću. Sebičnoj osobi izgleda kao da je sve stvoreno isključivo za nju kao jedinku.

Međutim, istina je da sve što je stvoreno postoji za društvo kao cjelinu. Zato sebični ljudi dolaze u sukob sa prirodom, društvom i na koncu sa samim sobom. To je stoga što su oni samo jedinka unutar sveobuhvatne cjeline, a to ne mogu percipirati zbog svoje sebičnosti.

Ako je netko u sukobu sa prirodom, čiji je dio i ukoliko se nemarno odnosi prema njenim zakonima i bogatstvima, šteti isključivo sebi i sebi sličnima, jer priroda ima načina kako se osloboditi jarma svojih nametnika.

Tada možemo reći da je osoba izgubila inteligenciju jer sve svoje umne i tjelesne mogućnosti vrlo vješto upotrebljava za vlastitu propast, a u nemogućnosti je to uvidjeti.

Na taj način trenutno egzistira svjetsko društvo bez obzira na njegovu socijalnu, političku i gospodarsku strukturu - mi činimo jedno društvo jer nastanjujemo isti planet i dijelimo životne uvjete. Mi smo prvenstveno zemljani, a ukoliko malo zagrebemo po površini, vidjet ćemo da smo uistinu duše.


Tko upravlja društvom

tko upravlja društvomPostoji stara izreka koja kaže: "Kralj je odraz naroda kojim vlada." U našem vremenu umjesto kralja možemo upotrijebiti pojam vladajuća struktura. 

To su ljudi koje smo mi svojim djelovanjem ili nedjelovanjem odabrali za naše predstavnike koji u naše ime vode društvo i raspolažu resursima po njihovoj volji. Mi vladamo njima dajući im moć, a oni vladaju nama koristeći naše povjerenje i našu slobodnu volju.

To znači da su oni odraz naših vlastitih vrijednosti ili mana. Zato nije mudro ljutiti se na njih kada djeluju kako djeluju jer drukčije ne znaju. Energiju koju trošimo na ljutnju ili čak gnjev, trebamo upotrijebiti za ispravljanje svojih grešaka i mana, a ukoliko budemo dosljedni i aktivni u tome smjeru, promijeniti ćemo društveni poredak iz korijena problema – sebe samih.

Tada vlasti predajemo u ruke svojim vrlinama, a ne manama. Tada možemo zaista živjeti, a ne samo preživljavati. Priroda nam je podarila sve što je potrebno za lagodan život u obilju i miru. Međutim, priroda se uvijek obnavlja i pročišćava – evoluira. Ona slijedi Zakon i uvijek daje odgovor našem djelovanju, a u tome nije nimalo sentimentalna. Od nje bi uostalom trebali štošta naučiti.


Pozitivno razmišljanje – pozitivno djelovanje

pozitivaIako ljudima to može izgledati naivno, pozitivno razmišljanje je rješenje na probleme današnjeg društva. Osoba koja pozitivno razmišlja, vedra je i otvorena, spremna je na promjene i objeručke ih prihvaća.

Ako pozitivno razmišljamo, pozitivno i djelujemo, tada nas nikada neće moći obmanuti iluzija da društvom upravlja netko drugi – neka nepoznata sila. Društvom upravljamo mi, pojedinci koji ga tvorimo. Samo je pitanje na koji način to činimo.

Pesimisti, negativci, cinici i tvrdi realisti, sve su to nesretni ljudi koji se skrivaju od svojih mana i strahova iza tuđih grešaka. Strah je najveći problem današnjeg čovjeka. Jedni se boje krenuti, a drugi se boje stati.


Strah = sebičnost

ti i jaKako bilo, u strahu od bližnjeg nastaju socijalna raslojenost, ratovi, hiperkonzumerizam, pa i još pokoji glupi izam, nestanak ljudskosti, glad i nesreća... Dobro, a otkuda taj silni strah među ljudima? Zašto se bojimo? Čega?

Kada smo okrenuti samo prema sebi, zatvoreni u svom klaustrofobičnom umnom balonu gdje postoji samo ja i moje, uvijek nam netko smeta. Uvijek nam je netko za nešto kriv, uvijek nam nešto nedostaje, a ono što imamo moramo po svaku cijenu zadržati! Pa se ti onda nemoj bojati nekoga ili nečega!

S druge strane, ukoliko okrenemo misli prema svojoj istinskoj dobrobiti, nametnut će nam se činjenica koja ljudski rod stalno pika u oči, a mi to toliko teško primjećujemo: Naša dobrobit ovisi o dobrobiti cijelog društva – prirode i cijelog čovječanstva.

Nitko normalan ne može očekivati zdravlje, sreću, blagostanje i mir (pogotovo sve zajedno), ukoliko djeluje unutar svojih sebičnih interesa. Zato postanimo normalni, slušajmo zakone prirode, slijedimo stvarne ljudske potrebe i osluškujmo poruke svoje duše. Pozitivnim, nesebičnim razmišljanjem postanimo istinski sretni, zdravi i bogati pojedinci!

Ocijeni sadržaj
(7 puta ocijenjeno)
Molim Vas prijavite se ako želite komentarati članak

Alternativa.hr je vaš portal u alternativu namijenjen informiranju javnosti, poticanju zdravog i pozitivnog življenja, zajedništvu i sreći. Čitajte, gledajte i dijelite sadržaje te doprinosite širenju kvalitetnih informacija i ideja svojim dobronamjernim komentarima i člancima :)

 

alternativa fb stranice  alternativa google plus stranice  alternativa youtube stream